Rüzgar santrallerinde enerji depolama sistemi kullanımı için algoritma tasarımı ve fizibilite hesaplaması
Algorithm design and feasibility calculation of wind power plants with energy storage system
- Tez No: 378332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR BALIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) doğal olaylara bağlı olduğu için mevsime ve doğal şartlara göre değişkenlik göstermektedir. Bu durumun şebekede üretimin dalgalanmasına ve şebeke arz kalitesinin düşmesine sebep olması mümkündür. Şiddetli dalgalanmalarda cihazların arızalanması, şebeke çökmesi veya büyük elektrik kesintileri olabilir. Bu sebeple yüksek oranda YEK kullanımı, ulusal şebeke için enerji kalitesi ve arz-talep dengesi açısından risk oluşturmaktadır. Enerji üretiminde YEK kullanımının arttırılması ile ortaya çıkacak olumsuzlukların da giderilmesi gerekmektedir. Bu olumsuzlukların giderilebilmesi için en ideal çözüm enerji depolama sistemleridir. (EDS) EDS'ler günümüzde uygun algoritmaların kullanılması ile ticari olarak uygulanabilir hale gelmiştir. Bu çalışmada 3 rüzgar enerji santralinde EDS kullanımının getiri hesabı yapılarak, EDS'lerin ne kadar sürede geri dönüş sağladığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Renewable Energy Sources (RES) are fluctuating due to seasons and natural events. By the way, this feature may bring about production uncertainty and problems on grid quality. Strong changes on RESs may cause damages, grid failure or large scale blackouts. For this reason, penetrating of RES has a risk on grid quality and supply-demand equilibrium. It is needed to be overcome possible problems which will appear with RES penetration on energy production. Ideal solution to get rid of the problems is energy storage systems (ESS). Today, ESS are economically feasible with using of proper algorithm. In this work, revenue of ESS integration of 3 wind power plants calculated and payback periods are stated.