Silazapril ve Amlodipin'in kan basıncı, sol ventrikül kitlesi ve sol ventrikül diastolik fonksiyonlarına etkisi
- Tez No: 37840
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMRULLAH BAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
86 ÖZET İki yeni antihipertansif ilaç olan silazapril ve amlodipinin sol ventrikül kitlesi ve sol ventrikül diastolik fonksiyonlarına etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya otuz hipertansiyonla hasta alındı. Hastalar rastgele onbeşer kişilik iki gruba ayrıldı. Her iki gruptaki hastaların çalışma öncesi sol ventrikül ağırlığı, di astolik fonksiyonları ekokardiografi ile değerlendirildi. Ayrıca kan basınçları, kalp hızları tespit edildi. Daha sonra bir gruba silazapril (2.5 mg/gün) diğer gruba amlodi- pin (5 mg/gün) altı ay süre ile verildi. Her iki grupta, çalışmanın ikinci, dördüncü ve altıncı aylarında ekokardiografik ölçümler, her ay kan basıncı ölçümleri gerçekleşti rildi. Her iki gruptaki hastaların birinci ay kontrollerinde hem sistolik hem de diastolik kan basınçlarında başlangıca göre anlamlı azalma gözlendi. Çalışma başlangıcından itibaren sol ventrikül kitlesinde görülen azalma, silazapril grubunda altıncı ayda, am- lodipin grubunda ise dördüncü ayda anlamlı hale geldi. Her iki gruptaki hastaların di-87 astolik fonksiyonları takibin ikinci ayından itibaren düzelme gösterdi. Grupların iki sinde de ventrikül kitlelerindeki azalma ile diastolik kan basınçlarındaki düşüşler ara sında anlamlı ilişki saptadık. Diastolik fonksiyonlardan yalnızca E/A oranındaki dü zelme ile, ventrikül duvar kalınlıklarındaki azalmalar arasında ilişki saptadık, bu iliş ki, silazapril grubunda istatistiksel olarak anlamlı, amlodipin grubunda ise istatistiksel olarak anlamlı değildi. Kan biokimyası ve kalp hızlarında her iki grupta anlamlı de ğişme gözlemlemedik. Sonuç olarak, silazapril ve amlodipinin yalnızca kan basıncında azalma yapmak la kalmayan aynı zamanda sol ventrikül kitlesini küçülten ve diastolik fonksiyonlarda düzelme yapan ilaçlar olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
88 SUMMARY This study aims at an echocardiographic investigation of the effects of cilazapril and amlodipine, two new anti hypertensive drugs, on the left ventricular mass (LVM) and left ventricular diastolic functions. Thirty patients included in this study were randomly divided into two groups and their pre-study ventricular weights, diastolic parameters were assessed echocardiog- raphically, furthemore, their blood pressures and heart rates were measured. Then, a group of patients received cilazapril (2.5 mg/daily) and the other group received amlo dipine (5 mg/daily) for six months- In both groups echocardiographic measurings we re taken in the second, fourth and sixth months of the study and the blood pressures were measured monthly. At the end of the first month, a reduction, which was significant in view of the pre-stuy values, was observed in both systolic and diastolic blood pressures (DBP) of the patients in both groups. The reduction in the LVM observed since the beginning of the study statistically significant in the sixth month in the cilazapril group, and in the89 forth month in the amlodipine group. Improvement in diastolic parameters of the pati ents in both groups was observed from the second month of the follow up period on. In both groups, a significant correlation was determined between the reduction in the LVM and the reduction in the DBP. Of the diastolic parameters, only E/A ratio was correlated with the reductions in wall thickness. This correlation was statistically sig nificant in cilazapril group, but not in the amlodipine group. No significant change of blood biochemistry and cardiac rate were observed in the groups. As a result, we can say that cilazapril and amlodipine both are effective drugs not only to decrease the blood pressure but also to reduce the left ventricular mass and to improve left ventricular diastolic functions in hypertensive patients.