Esansiyel hipertansiyonlu hastalarda endothelin-1, nitrik oksid düzeyleri ve bu parametrelerin tedaviyle değişimi
Endothelin-1, nitric oxide levels and the changes of these parameters by treatment in patients with essential hypertension
  1. Tez No: 69252
  2. Yazar: ADİL HAKAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
59 Esansiyel hipertansiyonlu hastalarda endothelin -1, nitrik oksit düzeyleri ve bu parametrelerin tedaviyle değişimi. ÖZET: Esansiyel hipertansiyon teşhisi almış ve 3 aydır herhangi bir antihipertansif kullanmayan 15 eski hasta ile yeni teşhis alan 13 hastada plazma nitrik oksit (NO) ve endotelin -1 (ET-1) düzeyleri belirlendi. Gönüllü 5'i erkek 5'i kadın toplam 10 normal kişi kontrol grubu olarak kabul edildi. Hastaların yaş ortalaması 38.6 yıl (sınır; 35-42) olup bunların 13'ü erkek 15'i kadındı. 28 esansiyel hipertansiyonlu hastadan 11 tanesinde end organ hasarı saptanmıştı. 1993'de yayınlanan birleşik ulusal komitenin V. Raporuna göre 5'i Evre 1 (hafif), 7'si Evre 2 (orta), 16 'sı Evre 3 (ciddi) hipertansiyon kategorisinde idi. Hasta grubuna amilodipin 10 mg/gün (n=8) silazapril 2.5 mg/gün (n=10) ve silazapril 5 mg/gün (n=10)verilip akut ve 8 haftalık tedavi sonrası plazma NO ve ET-1 düzeyleri belirlendi. Esansiyel hipertansiyon tanısı almış hastalardaki tedavi öncesi plazma NO ve ET-1 düzeylerinde kontrol grubuna göre anlamlı bir fark bulunamadı (İkisi içinde p>0,05 ). End organ hasarı bulunan hastalarda ise hem kontrol grubuna göre(NO için p=0,000Û1 ET-1 için p=0,0022) hem de end organ hasarı olmayan hipertansiyonlu hastalara göre (NO için P=0,000001, ET-1 için p=0,000002) plazma NO değerlerinde anlamlı bir düşme ET-1 düzeylerinde anlamlı bir artış görüldü. Evre 3 hipertansiyonlu hastalarda da düşük NO ve yüksek ET-1 serum düzeyleri hem kontrol grubuna göre (NO için p=0,000053, ET-1 için p=0,00066) hemde Evre 1 (NO için p=0,000043, ET-1 için p=0,0026) ve Evre 2 (NO için p= 0,00014, ET-1 için p=0,006) hipertansiyonlu hastalarla kıyaslandığında saptandı. Antihipertansif tedaviyle amilodipin 10 mg/gün alan hastalarda akut ve kronik tedavi sonrasında plazma NO ve ET-1 düzeylerinde tedavi öncesine göre anlamlı bir değişiklik yoktu (ikisi içinde p>0,05). Silazapril 2.5mg/gün alan hastalarda ise tedavi öncesine göre akut tedaviyle (p=0,027) ve kronik tedaviyle (p=0,016) plazma NO düzeylerinde anlamlı bir artış tesbit60 edilirken, plazma ET-1 düzeylerindeki azalma anlamlı değildi (P>0,05). Silazaprii 5 mg/gün alan hastalarda ise tedavi öncesine göre plazma NO düzeylerinde çok anlamlı bir artış (akut tedavi için p=0,013) kronik tedavi için p=0,00018) ET-1 düzeylerinde ise sadece end organ hasarı olanlarda anlamlı bir azalma tesbit edildi (Akut tedavi için p=0.04 kronik tedavi için p=0,043). Sonuç olarak esansiyel hipertansiyonlu hastalardaki NO ve ET-1 salınımındaki bozukluğun sadece ciddi hipertansiyonlu olan ve end organ hasarı bulunan hastalarda gözükmesi bize endotel disfonksiyonun hipertansiyon etiyopatogenezinde rol oynamadığını ancak hipertansiyona segonder olarak geliştiğini düşündürmektedir Hastalığın seyri ve komplikasyon gelişiminde hayli önemli bir rolü olan bu endotel disfonksiyonunun amilodipin ve düşük doz silazaprii ile değil sadece 5 mg/gün silazaprii ile geri çevrilebileceğini tesbit ettik.
Özet (Çeviri)
61 ABSTRACT Endothelin-1, Nitric Oxide Levels and the Changes of These Parameters by Treatment in Patients with Essential Hypertension Plasma nitric oxide (NO) and endothelin-1 (ET-1) levels were determined in 15 earlier patients who had essential hypertension diagnosis 3 months ago and had never taken any anti-hypertension drugs and in 1 3 patients who have recently had hypertension diagnosis. The average age of them was 38 and their age limit was between 35 and 42. The end organ damage was found in 1 1 of the 28 patients with hypertension. According to The 5th Report of Joint National Committee, 5 of them had the hypertension category of stage 1 (mild), 7 into stage 2 (middle) and 16 into stage 3 (serious). Amlodipin 10 mg/day (n=8), cilazapril 2.5 mg/day (n=10) and silazapril 5 mg/day (n=10) were administered to the patients. Then, the plasma NO and ET-1 levels were determined after the acute and eight- week treatment. Normally, 10 volunteers, 5 males and 5 females were selected as thi control group. And their basel plasma NO and ET-1 levels were determined. No significant relations were found between the pretreatment plasma NO and ET-1 levels of the patients with essential hypertension diagnosis and those of the control group patients (p>0.05 for both NO and ET-1). Significant decrease in NO plasma levels and significant increase in ET-1 plasma levels of the patients with end organ damage were found compared to both the control group (p=0.00001 for NO, p=0.0022 for ET-1) and the patients with no end organ damage (p=0.000001 for NO, p=0.000002 for ET-1). Similar changes were found in stage 3 patients with hypertension compared to control group (p=0.000053 for NO, p=0.00066 for ET-1) to62 stage 1 patients (p=0.000043 for NO, p=0.0026 for ET-1) and to stage 2 patients (p=0.00014 for NO, p=0.006 for ET-1) After acute and chronic treatment, no significant changes were found in plasma NO and ET-1 levels of the patients who had taken amilodipin 10 mg/day compared to pretreatment levels of the same patients (p>0.05 for both NO and ET-1). Although, significant increase was found in plasma NO levels (p=0.027 with acute treatment, p=0.016 with chronic treatment), no significant decrease was found in plasma ET-1 levels (p>0.05 after both acute and chronic treatment) of the patients who had taken silazapril 2.5 mg/day compared to pretreatment levels of the same patients. Very significant increase was found in plasma NO levels (p=0.013 with acute treatment, p=0.00018 with chronic treatment) of the patients who had taken silazapril 5 mg/day compared to pretreatment levels of the same patients but significant decrease was found in plasma ET-1 levels (p=0.04 with acute treatment, p=0.043 with chronic treatment) of only those who with end organ damage out of the patients who had taken silazapril 5 mg/day. Finally, the disorder in the release of NO and ET-1 was found in the patients with severe hypertension and end organ damage.Therefore, we thought that endothel dysfunction did not play any roles in ethyopathogenesis of hypertension but that it developed secondary to hypertension. We have concluded that endothel dysfunction wich has highly important roles in the progress and complications of development of the disease could not be overcome with amilodipin and low doze silzapril but only with high doze silazapril.