Tedarik zincirinde çok amaçlı ağ tasarım probleminin çok kriterli karar verme ve hedef programlama yöntemleri kullanılarak optimizasyonu
The optimization of a multi level network design problem in supply chain by using goal programming and multi-criteria decision making methods
  1. Tez No: 378410
  2. Yazar: NİLGÜN CEYDA ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT RIFAT TUZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada, çok aşamalı bir tedarik zincirinde hedef programlama ile DEMATEL ve ANP yaklaşımlarının entegrasyonuyla kalitatif ve kantitatif faktörleri ele alan çok amaçlı bir doğrusal programlama modeli kurulmuştur. Birinci amaçta birim taşıma ve tesis maliyetleri toplamının minimizasyonu, ikinci amaçta taşıma sürelerinin minimizasyonu ve üçüncü amaçta ise maksimum kalitatif faktörlerin faydası amaçlanmıştır. İlk olarak, tedarik zinciri yönetimi ile ilgili teorik bilgi verilmiştir. Tedarik zinciri kavramlarının tanımları yapılıp, rolü anlatılmıştır. Sonrasında ise, konu ile ilgili bir literatür araştırması yapılmıştır. Bir sonraki bölümde, otomotiv sektöründe yer alan bir firma uygulama olarak ele alınmıştır. Sayısal uygulama kısmında; üretim merkezi, dağıtım merkezi ve depo tesis yerlerinden hangilerinin açılması gerektiği ve tesisler arası taşınacak ürün miktarları hesaplanmıştır. Hesaplamalarda GAMS (21.6) optimizasyon yazılımından yararlanılmıştır. Son bölümde ise; değişik senaryolar değerlendirildikten sonra elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış ve karar vericiye sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, in a multi level supply chain, by integrating goal programming, DEMATEL and analytical network process approaches a multi objective linear programming model that considers qualitative and quatitative factors has been proposed. In first objective function minimization of total transportation and fixed facility costs, in second objective function minimization of total transportation times and in third objective function maximum qualitative factors utility has been purposed. It has been represented by goal programming and by DEMATEL-ANP methods in third objective function. Firstly, basic information about supply chain management is included in this part. The scopes of supply chain is described and the role of the network design in supply chain is explained. In second step, a literature survey is done for the network design in supply chain. In third step, a company in automotive sector is examined as a case study. In the proposed model, selection decisions among the facility and distribution center locations ara made and the amount of the products that have to be transported between facilities are calculated. GAMS (21.6) optimization software has been used. In the last section, the results are compared after evaluation of goal programming under different scenarios and it presented to the decision makers. Later, a brief conclusion part is given.