The correlations of space weather and satellite anomalies: RASAT
Uzay havası ve uydu anormallıklerı arası korelasyonlar: RASAT
  1. Tez No: 378416
  2. Yazar: MEHMET KAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT HÜDAVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Uzay teknolojileri, modern hayatın iletişim, navigasyon ve veri transferine olan ihtiyaç artışından ötürü her geçen gün hızla gelişmektedir. Buna bağlı olarak uydu içi elektronik bileşenleri, bu ihtiyaçları karşılamak adına daha hızlı ve daha kompleks hale gelmektedirler. Bunun sonucunda bu bileşenlerin kapasitelerinin ve uzay havası radyasyonu duyarlılıklarının artması beklenebilir. Uydu içindeki bileşenlerin çok daha çabuk bozulabileceği anlamını taşımaktadır. Uzay havası, dinamik çevresel koşulların varolduğu, yakın-Dünya uzayı ile Güneş atmosferi arasında kalan alan için bir kavramdır. Magnetosfer, iyonosfer ve termosferdeki ani değişimler sonucunda uyduların ve uydu bazlı yer sistemlerinin performansları negatif yönde etkilenebilir. Çoğu durumda etkiler görmezden gelinse dahi, bazı özel hallerde veri kayıpları, iletişim kanallarının bozulması, sistem çökmesi ya da en kötü senaryo olarak uydunun tamamiyle bozulması gözlemlenebilir. Ekonomik bakımdan çok ağır sonuçlar doğurmasının yanısıra insanlı uzay görevlerinde insan hayatını tehdit edebilecek etkenler varolmaktadır. Bu sebeplerden ötürü uzay havası unsurları, tam anlamıyla anlaşılmalı ve anomali sebepleri tam olarak belirlenmelidir. Bu tez çalışması ile, Türk uzaktan algılama RASAT (2011) uydularında, uzay havasına bağlı olarak görülen anomalilerin incelenmesi ve arkasında yatan spesifik etkenler ile potansiyel uzay havası elemanlarının kaynağının tayini, istatistiksel yöntemler ve korrelasyon analizleri kullanılarak amaçlanmaktadır. Bu sayede daha kaliteli, korunaklı, uzay havası durumlarına karşı dayanaklı uydular üretelebilmesinin önü açılacaktır.
Özet (Çeviri)
The needs of modern human for remote sensing and information transfer have been increasing rapidly. To meet that, also the number of the modern spacecrafts has been increasing along with their capabilities and complexities. However as the capabilities of their electronics go up, the sensitivity to radiation effects also go up, which means the hardness of the electronics inside the spacecrafts decreases. Space weather is a term which refers to the dynamic, highly variable conditions in near-Earth space and the space from the sun's atmosphere to the earth's. The quick changes in the magnetosphere, ionosphere and thermosphere affect the performance of the space electronics negatively and induce malfunctions. In most cases the effects can be disregarded, but occasionally they can have severe results leading to data loss, communication breakdowns, system failure or in worse the total loss of satellite. Beside the fact that the ecomic impacts are crucial, They can be even life threatening for manned space missions. Therefore, space weather elements have to be properly identified in order to assign each possible system anomaly and accurate assesment of cause and effect. The main focus of this work is to review documented operational anomalies for Turkish Remote Sensing Satellites of RASAT, by assessing the identification and estimation of potential source of space weather agents. So that more qualified, more secured, more resistant against space weather satellites will be able to be produced in the future.