Bulanık hipermodüller
Fuzzy hypermodules
- Tez No: 378424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ALİ ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezde klasik cebirdeki hipermodül kavramı bulanık cebirde incelenmiştir. Öncelikle klasik cebire ve bulanık cebire ait temel tanımlar ve teoremler verilmiştir. Klasik cebirdeki grup, halka, homomorfizma yapıları incelenmiş olup, klasik cebirdeki ideal, modül, hipergrup ve hiperhalka yapılarına yer verilmiştir. Daha sonra bulanık kümeye giriş yapılarak bulanık alt grup, bulanık alt halka, bulanık alt idealler ve bulanık alt modüller tanımlar ve teoremler yardımıyla açıklanmıştır. Son olarak ise bulanık hipermodüllerle ilgili tanımlar ve teoremler verilmiş, bazı teoremler ispatlanmıştır. Bu doğrultuda, bulanık hipermodül yapısının nasıl oluşması gerektiği ifade edilmiştir. Ardından örneklerle beraber bulanık hipermodüller ve hipermodüller arasındaki bağlantı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the concept of hypermodule of classical algebra is analyzed within the context of the fuzzy algebra. Initially, the basic properties and theorems are given about the classical algebra and fuzzy algebra. We gave the basic definitions related to clasical algebra; groups, rings, homomorphism, ideal, module, hypergroup and hyperring. Then fuzzy set is defined and fuzzy subgroup, fuzzy subring, fuzzy subideals and fuzzy submodules are demostrated together with definitons and theorems. In the last cheapter the theorems and definitons related to fuzzy hypoermodules and some theorem's proofs had been given. Moving from this point, it has been noted that how a fuzzy hypermodule structure should be formed. Then the relation between fuzzy hypermodules and hypermodules are investigated with examples.