Çelikhane cürufunun yapı malzemesi olarak değerlendirilmesi
The utilization of steel slag as construction material
  1. Tez No: 378469
  2. Yazar: BURCU SOYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEK DERUN MÖRÖYDOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sanayi devrimi ile birlikte endüstri gelişmeye başlamış ve sonucunda oluşan atıklar gün geçtikçe çevre ve insan sağlığı bakımından tehlikeli hale gelmeye başlamıştır. Bu nedenle oluşan atıkların geri kazanımı günümüzde büyük önem taşımaktadır. Demir ve çelik endüstrilerinde oluşan cüruf atığının bir bölümü kırma ve eleme ünitelerinden geçirilip işlenebilirliği sağlandıktan sonra bileşimindeki minerallerden kaynaklanan puzolanik özelliği sayesinde çimentoda katkı malzemesi olarak kullanılabilmektedir. Özellikle çelikhane cürufları olmak üzere, oluşan cüruf atıklarının büyük bir bölümüne puzolanik özellik kazandırılamamaktadır ve cüruf ürünleri atık sahalarında depolanmaktadır. Bu çalışmada İSDEMİR A.Ş'de demir çelik üretimi esnasında oluşan çelikhane cürufunun yapı malzemesi olarak kullanımı incelenmiştir. Bu amaçla cüruf numunelerinin yapı malzemesi olarak kullanılabilirliğine dair ilgili standart ve mevzuatlara uygun olarak deneyler yapılmıştır. Cüruf numunelerinin fiziksel ve mekanik özelliklerini belirlemek amacıyla elek analizi deneyi, cüruf numunelerinin kimyasal özelliklerini incelemek için asitte çözünebilir sülfat içeriği, suda çözünebilir klorür içeriği, toplam kükürt içeriği, humus içeriği, hafif kirletici miktarı içeriği deneyleri ile birlikte XRF ve XRD analizleri yapılmıştır. Deney sonuçlarına göre cüruf numunelerinin yapı malzemesi olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Çelikhane cürufu kullanılarak C25 ve C30 sınıfı beton üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen betonların 3, 7 ve 28 günlük basma dayanımı sonuçları, doğal kırma taş ve uçucu kül kullanılarak üretilen beton numunelerinin sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the industrial revolution, the industry has began to develop fastly and wastes have began to be dangerous for the environment and human health. For this reason, the recycling of wastes is very important today. In the iron and steel industries, a part of waste slag is used as additives in cement production after passed from crushing and screening units. However, a great amount of waste slags, especially steel slag, are not appropriate for using as aggregate because of its chemical and mineralogical composition, hence they are stored in waste store fields. In this project, the usage of slag wastes as construction material, that are formed during iron and steel productions at İSDEMİR A.Ş., was studied. For this purpose, the required tests, for the usability of steel slags, have been accomplished according to the standard test methods. For determining particle size, distribution test was accomplished. Also, to examine the chemical properties of steel slags, acid soluble sulfates, water soluble chlorides, total sulphur content, humus content, lightweight contaminants tests and XRF and XRD analysis were accomplished. According to the results of all experiments, the usage of steel slags as construction material was examined. Steel slag was used to produce C25 and C30 class concrete. 3, 7 and 28 days compressive strength results of produced concrete were compared with the results of reference concrete produced with natural coarse aggregate and fly ash.