Farklı cüruf atıklarının beton üretiminde kullanımı
The use of slag wastes to produce concrete
- Tez No: 243854
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE PİŞKİN, YRD. DOÇ. DR. EMEK MORÖYDÖR DERUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada demir çelik fabrikalarında oluşan cürufun hazır beton üretiminde agrega yapı malzemesi olarak doğal kırma taş malzemeleri yerine kullanımı incelenmiştir..İskenderun Demir Çelik Fabrikası'ndan ve Kardemir Demir Çelik Fabrikası'ndan çelikhane fırın cürufları elde edilmiştir. Cüruf malzemelerinin betonda kullanılabilirliğine dair ilgili standart ve mevzuatlara uygun olarak deneyler yapılmıştır. Bu amaçla alınan cüruf numunelerine kimyasal olarak asitte çözünebilir sülfat içeriği, suda çözünebilir klorür içeriği, toplam kükürt içeriği, humus içeriği, hafif kirletici miktarı içeriğ ve dona dayanıklılık deneyleri ile birlikte XRF ve XRD analizleri yapılmıştır. Alınan numunelere aynı zamanda fiziksel ve mekanik deneyler olarak tane yoğunluğu ve su emme oranı, elek analizi ve yassılık indeksi deneyleri yapılmıştır. Deney sonuçlarına göre cüruf malzemelerinin betonda kullanılabilirlikleri incelenmiştir.Kardemir Demir Çelik Fabrikası cüruf malzemesi ile beton üretimi yapılmış ve sonuçlar eşit karışım dizaynı ile ancak cüruf malzemesi yerinedoğal kırma taş malzemesi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Üretilen beton numuneleri 7 ve 28 gün kür şartlarında bekletilmiş ve beton basınç dayanımı deneyleri yapılmıştır.Ayrıca uçucu kül kullanılarak çimento miktarı düşürülmesi ile ekonomik olarak uygun, cüruf malzemeli agrega içeren yüksek dayanımlı beton üretimi üzerine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this project, the usage of the slag wastes, that are formed during iron and steel productions, as aggregate in concrete production instead of natural stones are studied.Steel slags are obtained from Iskenderun Demir Celik Fabric and Kardemir Demir Çelik Fabric. The required tests are accomplished acording to standard test methods for the usability of steel slags. In this purpose, acid soluble sulfates, water soluble chlorides, total sulfur content, humus content, light weight contaminants and freeze thaw resistance tests and also XRF and XRD analyses are acomplished. As for the physical and mechanical tests, particle density and water absorption, particle size distribution and flatness index tests are accomplished. The usability of slags to be used in concrete as aggregate is studied acording to the test results.Kardemir Demir Celik Fabric steel slag is used to produce concrete and results are compared with reference concrete produced with natural coarse aggregate. After 7 and 28 days of curing process, compressive strengths of concretes are tested.Fly ash is also used with steel slag to reduce the cement content in concrete to produce and economically reasonable high strength concrete.