Spinal kord yaralı hastalarda deafferantasyon ağrısı ve tedavisinde amitriptilin, amitriptilin+karbamazepin ve akupunkturun etkinliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 37857
  2. Yazar: AHMET ERZURUMLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET SCI'den sonra deafferantasyon ağrısı yaygın bir problemdir. Fizyopatolojisi açık olmayıp tedavi modaliteleri devamlı etkili değildir. Antidepresantlar, antikonvülsanlar veya kombinasyonları gibi birçok farmakolojik uygulamalar tavsiye edilmektedir. Akupunktur da tedavide etkili olabilir. Bu çalışma, klinikte yatarak rehabilite edilen 44 spinal kord yaralı hastada gerçekleştirlmiştir. Bu hastalarda ağrının; u travmadan sonraki ilk 1. yılda başlamış olması,. Terapötik egzersiz, fizik tedavi modaliteleri ve analjeziklere cevap vermemiş olması, Günlük yaşam aktivitelerini ve rehabilitasyon programım engelliyor olması şartı aranmıştır. 1. gruptaki 16 hastaya Amitriptilin, 50mg/gün, 2x1, 2.gruptaki 14 hastaya Amitriptilin 50mg/gün + Karbamazepin 600mg/gün, 2x1 saat 10.00 ve 22.00'de 90 gün verilmiştir. 3.gruptaki 14 hastaya da 10 gün elektroakupunktur uygulanmıştır. Bütün hastalar standart değerlendirme ve takip formuna kayıt edilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Deafferentation pain after SCI is a common problem. The pathophysiology of this disorder is unclear and treatment modalities have been of inconsistent effectiveness. Various pharmacological approaches have been advocated for it, including the use of antidepressants, anticonvulsants and combination of them. Acupuncture may also be effective in this subject. This study was conducted in 44 patients with SCI, hospitalised for rehabilitation. All met the following criteria; 1. A history of deafferantation pain with initial onset during the first post-injury year. u. Failure to respond to therapeutic exercise, physical modalities and non prescription analgesic medications, in. Pain- induced functional impairment of self-care activities and inability to go on rehabilitation programme. To first group, 50mg/d amytriptiline and to second group, amytriptiline+600mg carbamazepine were given in divided doses at 10.00 AM and 10.00 PM for 90 days. Acupuncture was applied to 3. group for 10 days.