Tanzimat Era Ottoman administration in Mount Lebanon (1840-1868)
Tanzimat Dönemi Osmanlı Devleti'nin Cebel-i Lübnan yönetimi (1840-1868)
  1. Tez No: 378607
  2. Yazar: BEKİR SADIK TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM TOKSÖZ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez, Tanzimat Dönemi'nde Osmanlı bürokrasisinin Cebel-i Lübnan bölgesinin yönetimiyle alakalı geliştirdiği politikaları araştırmayı amaç ediniyor. Suriye sahil şeridinde bulunan Cebel-i Lübnan geleneksel olarak Osmanlı etkisinden uzak kalmıştı ve Avrupa ile yakın ilişkiler geliştirmişti. Bu çalışma Osmanlı yönetiminin Tanzimat reformları ışığında bölgedeki kontrolünü arttırma gayretlerini ve yerli nüfusla birlikte Avrupa devletlerinin bu gayretlere verdiği karşılıkları değerlendirmeye alıyor. Bu tez, bölgedeki gruplar arasındaki krizlerden sonra Osmanlı ve Batı yönetimlerinin müzakereleri sonucunda belirlenen idari rejimler ve bu rejimlerin Tanzimat Dönemi Osmanlı idari politikalarıyla ilişkisi üzerine yoğunlaşıyor. Bu tezde bölgenin tecrübe ettiği tarihsel süreç Osmanlı ve Batı kaynaklarının karşılaştırmaları ışığında değerlendiriliyor. Bu tez Osmanlı kaynaklarını ortaya koyarak, Cebel-i Lübnan hususunda Osmanlı Devleti'nin iddia ve yorumlamalarını göz ardı eden standart tarih yazıcılığına karşı çıkan literatüre katkıda bulunmayı amaçlıyor. İradeler ve Bab-ı Ali ile bölgedeki Osmanlı memurları arasındaki yazışmalar bu tez için kullanılan temel kaynaklar arasında gösterilebilir. Ayrıca, Cebel-i Lübnan'ın yönetimini ana hatlarıyla ortaya koyan anayasal metinler de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the policies developed by the Ottoman bureaucracy concerning the administration of the region of Mount Lebanon during the Tanzimat period. Located in the Syrian Littoral, Mount Lebanon had traditionally remained away from strict Ottoman influence and developed links with the European world. This study strives to evaluate the Ottoman attempts to increase the control in the region under the light of the Tanzimat reforms and the challenges to the Ottoman attempts from the locals and the European governments. The focus of the thesis is on the administrative regimes introduced in the region after inter-communal crises based on Ottoman-Western negotiations and these regimes' relation to the Tanzimat era Ottoman administrative policies. In this thesis, the historical process the region experienced is evaluated in the light of comparisons between Ottoman and Western sources. By revealing the Ottoman policies, this thesis plans to contribute to the challenging of the standard historiography concerning Mount Lebanon which contains anti-Ottoman bias by ignoring the Ottoman side's arguments and interpretations. The key sources utilized for this thesis consist primarily of irades (imperial decrees) and correspondences between the Sublime Porte and Ottoman officials in the region, reflecting the Ottoman official position. Constitutional documents outlining the administration of Mount Lebanon were also consulted.