Keats' 'Lamia': The serpentine dialectic
Keats, 'Lamia': Yılankavi diyalektik
  1. Tez No: 378608
  2. Yazar: KÜRŞAT KUTALMIŞ PEKĞÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CEVZA SEVGEN, YRD. DOÇ. DR. NAZ BULAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez Keats'in“Lamia”sındaki yılankavi diyalektiği çözümlemeyi hedeflemektedir. (Şahmeran benzeri) mixoparthenos figürünün gelişiminde üç dönüşüm evresi varsaymaktayım: canavar ana, yamyam ve vampirik bir hayalet ve son olarak trajik bir karakter. Keats'in şiirinde her üç mit katmanı tam olarak mevcut olsa da, Lamia nihayetinde trajik özelliklerin ağır bastığı bir karakterdir. Buna ek olarak Keats'in versiyonunda dişi yılana daha sempatik bakıldığını ve bunun bir nedeninin de Plato'dan farklı olarak Keats'in hayal gücünü mantığa tercih etmesi olduğunu varsaymaktayım.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to disentangle the serpentine dialectic of Keats'“Lamia.”I am positing three transformations in the development of the mixoparthenos figure: monstrous mother, a cannibalistic and vampiric phantom, and a tragic character. All three layers of myth are fully present in Keats' poem, but Lamia is ultimately more tragic than monstrous. I also posit that Keats' version of the story is more sympathetic to the she-serpent at least partly because Keats, unlike Plato, values imagination over reason.