Implicit processes connecting two individuals during task related mere co-presence
Ortak bir görev sebebiyle bir arada bulunan kişiler arasında bağ kurmayı sağlayan örtülü süreçler
- Tez No: 378628
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜN R. ŞEMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Geçmiş araştırmalar aynı ortamda ve eşzamanlı olarak farklı kategorilere ait kelimeler gösterilen kişilerin farkında olmadan diğer kişinin kelimelerini de kodladığını göstermiştir (Eskenazi, Doerrfeld, Logan, Knoblich ve Sebanz, 2012). Bu çalışma, bahsi geçen istemsiz (gayri-ihtiyari) kodlama durumuna aracılık ettiği düşünülen iki mekanizmayı - sessiz tekrar ve benlik genişlemesi (self-expansion) motivasyonunu - araştırmaktadır. Katılımcılara birer kelime sınıfı (örneğin, hayvanlar) atanmış ve bir kez tek başlarına bir kez de diğer katılımcı ile beraber olmak üzere 2 farklı kelime sınıflandırma görevini tamamlamaları istenmiştir. Daha sonra ise serbest hatırlama yöntemi ile bu kelimeleri hatırlamaları beklenmiştir. Sessiz tekrar deneysel olarak manipüle edilmiş, benlik genişlemesi motivasyonunun bir göstergesi olarak ise katılımcıların diğer katılımcının görevine odaklanma dereceleri ölçülmüştür. Beklenenin aksine sessiz tekrarın diğer katılımcının kelimelerinin hatırlanmasına aracılık etmediği görülmüştür. Öte yandan, katılımcının diğer katılımcının görevine ne derece odaklandığının diğer katılımcının kelimelerini ne oranda hatırladığını yordadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Eskenazi, Doerrfeld, Logan, Knoblich and Sebanz (2012) demonstrated the incidental encoding of words assigned to another participant if the items were studied jointly. The present experiment tested subvocalization and self-expansion as two mechanisms driving this incidental encoding effect. The participants completed a categorization task twice (jointly and independently) for words that were assigned to themselves, their co-participant and neither of them, after which they engaged in free recall. Subvocalization was experimentally manipulated and subjective engagement with the co-participant's task was measured as an indicator of self-expansion motive. Surprisingly, subvocalization did not mediate the advantage for partner's words. However, the degree to which participants focused on their co-participant's task predicted how well they recalled their partner's words, signifying that self- expansion motivation is a factor contributing to incidental encoding effect.