A Computer code development for thermo-hydroulic analysis of a pressurized water reactor
  1. Tez No: 3966
  2. Yazar: GÖKALP AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YEŞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET BASINÇLI SU TİPİ BİR NÜKLEER REAKTÖRÜN TERMO-HİDROLİK ANALİZİ ÎÇİN BÎR BİLGİSAYAR PROGRAMI GELİŞTİRİLMESİ AKYÜZ, Gökalp Yüksek Lisans Tezi, Nükleer Mühendislik Bolümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Orhan YESİN Haziran 1988, 174 sahife Bu çalışmada IBM-PC uyumlu bir bilgisayar kullanarak yeni bir program geliştirilmiştir. Bu program kullanılarak basınçlı su reaktörlerinin birincil soğutma devresinin kararlı hal ve/veya zamana bağlı termo-hidrolik davranişi incelenebilir. Kütlenin, enerjinin ve momentumun korunumu denklemleri Porsching Tekniği adı verilen implisit bir yöntemle entegre edilmiştir. Bu yöntemle elde edilen lineer denklem sistemlerinin çözümlerindeki zorluk bazı bi linmi yenlerin çözümden önce elde edilmesi ile azaltı İmi stırC Anahtar kelimeler : Termo-hidrolik analiz, basınçlı su reaktörü, implisit yöntem, Porsching tekniği -iv-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A COMPUTER CODE DEVELOPMENT FOR THERMO-HYDRAULIC ANALYSIS OF A PRESSURIZED WATER REACTOR AKYÜZ, Gökalp M.S. Thesis in Nuclear Engineering Supervisor: Prof. Dr. Orhan YESİN June 1988, 174 pages In this study a new computer program is developed using an IBM-PC compatible computer. Using the program steady state and/or transient thermo-hydraulic behaviour of the primary heat transport system of a PWR type nuclear reactor can be investigated. An implicit method - Porsching Technique - is used to integrate fluid flow conservation equations, conservation of mass, energy and momentum. The difficulty of solving the linear system created by the implicit method is mitigated by algebraic elimination of certain unknowns before the solution. Key words : Thermo-hydraulic analysis, PWR, implicit method, Porsching Technique in-