Türkiye Türkçesi ağızlarında ünlü değişenleri
Allophonic variants of Modern Turkish Dialects
  1. Tez No: 378658
  2. Yazar: FATİH KURTULMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE İLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Türkiye Türkçesi Ağızları gelişen teknoloji, eğitim seviyesinin artması ve büyük kent kültürlerinin ufak bölgesel nüansları tahrip etmesiyle gün geçtikçe silinip giderken bir yandan da yukarıda sayılan nedenlerden dolayı yeni ağızlarda meydana gelmektedir. Araştırmada eşzamanlı bir yöntemle son 40 yılda yapılmış araştırmalardan faydalanılarak Türkiye Türkçesinin Ağızlarının Ünlü Değişenleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Türkiye Türkçesinin genel sesbilgisi hakkında bilgi verilmiştir. Farklı araştırmacılar tarafından Ölçünlü Türkçede bulunan sesler hakkında farklı görüşlerden bahsedilmiştir. Ardından Türkiye Türkçesi Ağızlarındaki ünlü varlığı ortaya konulmuştur. ardından bu değişenler Türkiye siyasi haritası üzerinde illere göre gösterilmiştir. Sonraki bölümde illere göre her bir değişen için tablolar hazırlanmıştır. Çalışmanın sonunda ünlülerle ilgili genel sayılar verilmiş bazı tartışmalı noktalar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Modern Turkish Dialects evolving technology, education and the increase in the level of big city culture with small regional nuances destruction every day when wiped on the one hand, in the above-mentioned reasons, the new dialects are formed. Research carried out simultaneously in the last 40 years of research in a manner benefiting vowel alternation of the Turkey Turkish dialect have tried to put forward. In the first part of the study were informed about Turkey Turkish general phonetics. By different researchers have different opinions about the sounds in Turkish standart are mentioned. Then it has been introduced vowel alternation of Turkish dialect. The last section of each phoneme according to the provinces are prepared for the table.