Tip II diabetik hastalarda ACE inhibitörleri ile kalsiyum antagonistlerinin birlikte kullanımının diabetik nefropati üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of combination ACE inhibitors and calcium antagonists on diabetic nephropathy in type II diabetic patients
- Tez No: 378954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç:Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. İç Hastalıkları Kliniği Diabet Polikliniği'nde yapılan çalışmamızda ACE inhibitörü kullanan Tip II diabetik hastalara kalsiyum antagonisti eklemenin mikroalbüminüri üzerine etkisini araştırarak göstermeyi amaçladık. Materyal ve Metod:Çalışma,Haziran ile Ağustos 2000 ayları arasında toplam 45 ,mikroalbüminürili normotensif Tip II DM'li hasta ile yapılmıştır.Bu çalışmada 45 kişilik çalışma grubunu 3 bölüme ayırarak,ilk onbeş kişilik gruba kullanmakta olduğu ACE inhibitörüne ilave yapmadık.İkinci grubun kullanmakta olduğu ACE inhibitörüne 5 mg/gün Amlodipine,üçüncü gruba ise 80 mg/gün Verapamil ekledik.Her üç grubun mikroalbüminüri,tansiyon arteriyel,BMİ,üre,kreatinin,AKŞ;HbA1C,sodyum,potasyum,total kolesterol,trigliserid,HDL ve LDL kolesterol değerlerinin birbirleriyle olan farkları istatistiksel olarak değerlnedirildi. Bulgular:Her üç grubun tedavi sonrası mikroalbüminüri değerleri karşılaştırıldığında,yalnız ACE inhibitörü kullanan ve ACE inhibitörüne Verapamil eklenen hastaların mikroalbüminüri değerlerinde anlamlı bir azalma saptanmışken(p0.05).Her üç hasta grubunun sistolik ve diastolik kan basıncı,BMİ,üre,kreatinin,AKŞ,HbA1C,sodyum,potasyum,total kolesterol,trigliserid,HDL ve LDl kolesterol değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma saptanmadı(p>0.05). Sonuç:Çalışma sonucunda ACE inhibitörlerinin mikroalbüminüriyi azaltmakta anlamlı bir etisi olmasına rağmen, ACE inhibitörüne tansiyon düşürücü olmayan dozda amlodipine eklemenin mikroalbüminüri üzerine olumsuz etkisi olduğu saptanmıştır(p>0.05).ACE inhibitörüne tansiyon düşürücü olmayan dozda verapamil eklemenin ise mikroalbüminüri üzerinde anlamlı bir azalma oluşturduğu saptanmıştır(p0.05).
Özet (Çeviri)
Objectives:In our study,held in Şişli Etfal Teaching and Research Hospital,'nd Internal Medicine Department,Diabetes Outpatient Clinic,we aimed to demonstrate effects of an ACE inhibitor/calcium antagonist combination on proteinuria in type II diabetics. Material and Methods:We Assessed 45 diabetic ,normotensive and having microalbuminuria patientsbetween June-August 2000.In this study there were three groups take from 15 patients.First group continued ACE inhibitor therapy,secound group was taken ACE inhibitor/amlodipine combination and third group was taken ACE inhibitor/verapamil combination.At baseline and after 3 months BMI,plasma glucose,urea,creatinine,total cholesterol,HDL and LDL cholesterol,triglyceride,HbA1C and urinary albumin excretion and blood pressure were measured by routin methods. Results:In our study,microalbuminuria decreased in ACE (group I) and ACE/Verapamil combination group(group III)(p0.05).In addition no significant difference in glucose,urea,creatinine,Na,K,total cholesterol,LDL and HDL cholesterol,trigliyceride,HbA1C and BMI of each groups(p>0.05). Conclusions:We realised that both ACE inhibitors and ACE inhibitor/verapamil combination reduced microalbuminuria(p0.05).