Deneysel subaraknoid kanama sonrasında ferulik asit'in vazospazm üzerine etkileri
The effects of feruli̇c aci̇d on cerebral vazospazm after experi̇mental subarachnoi̇d hemorrhage
  1. Tez No: 379183
  2. Yazar: ERDİNÇ KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmada Ferulik Asitin (FA) tavşanlarda oluşturulan subaraknoid kanama(SAK) modelinde vazospazm üzerine etkileri incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Yirmi dört adet erkek, Yeni-Zelanda tipi tavşan randomize olarak 3 gruba ayrılmıştır: grup 1 (kontrol), grup 2 (SAK), grup 3 (SAK+FA). FA tedavisi 100mg/kg/gün intraperitoneal (ip) olarak verilmiştir. SAK işleminden hemen önce (0.saat) ve yetmiş iki saatin sonunda anjiografi çekilmiş tavşanlar sakrifiye edilmiş, baziller arter kesitlerinde arter duvar kalınlığı, lümen alanı ve endotelial apopitoz yüzdeleri ölçülmüştür. Bulgular: Vazospazm modelinde FA tedavisi anjiografik vazospazmı istatistiksel olarak anlamlı şekilde engellemiştir. FA, arter duvar kalınlığındaki artışı ve arter lümen alanındaki daralmayı engellemiş ancak oluşan farklılık istatistiksel olarak anlam taşımamıştır. FA, SAK sonrasında görülen endotelial apopitozu azaltmaktadır. Ancak bu azalma da istatistiksel olarak anlamlı değildir. Sonuç: FA tavşanlarda oluşturulan SAK modelinde anjiografik vazospazm gelişimini engellemektedir. FA'nın apopitozu ve histolojik değişiklikleri kısmende olsa düzeltici etkisi olduğu bu çalışma ile gösterilmiştir. FA, SAK sonrası görülen serebral vazospazmda potansiyel bir tedavi edici ve engelleyici ajan olarak karşımıza çıkmaktadır. Klinik uygulamaya geçilebilmesine yönelik daha ileri ve geniş ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study we observe the effects of Ferulic acid (FA) on subarachnoid hemorrhage induced vasospasm in a rabbit model. Material: Method: Twenty-four, male New Zealand white rabbits were randomly divided into 3 groups: group 1 (control), group 2 (SAH only), group 3 (SAH + FA treatment). FA (100 mg/kg, single dose, IP) was administered just after SAH and continued until 72 hours after SAH in group 3. All rabbits underwent cerebral angiography before and 72 hours after SAH. Animals were killed 72 hours after SAH. Basilar artery cross-sectional areas, arterial wall thickness and endothelial apoptosis in a cross section of basillary artery were determined. Results: FA statistically significantly inhibits the development of angiographic vasospasm. FA treatment was found to be effective in increasing the luminal area and reducing wall thickness of the basilar artery but these effectiveness was not to be found statistically significant. Conclusion: FA was found to be beneficial in preventing angiographic vasospasm after SAH. FA partially inhibits the histopathological alterations and apoptosis after SAH thus showing potential for clinical implications. Further large studies needed todecide acceptability of FA for clinic utilization