Metastatik mide kanserli hastalarda docetaksel-sisplatin-5 fu ve kapasitabin-sisplatin kemoterapilerinin etkinlik ve hematolojik yan etkilerinin retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of efficacy and hematological side effects in docetaxel-cisplatin -5-fu and capesitabine-cisplatin chemoterapy with metastatic gastric cancer patients
- Tez No: 379221
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KAVGACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç : Bu çalışmada metastatik mide kanserli hastalarda docetaksel-sisplatin-5 FU (DCF) ve kapesitabin-sisplatin tedavisinin etkinliği, hematolojik yan etkileri retrospektif olarak karşılaştırıldı. Materyal metod : 2000-2014 tarihlerinde metastatik mide kanseri tanısıyla takip edilen 136 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastaların dosyaları, histopatolojik inceleme sonuçları ,hemogram sonuçları ve tomografileri değerlendirildi. Bulgular : Metastatik mide CA lı hastalardan 97'i erkek (%71.3), 39'u kadın (%28.7) olarak bulundu. Hastaların 81'i (%59.6) DCF protokolü, 55 hastada (%40.4) kapesitabin-cisplatin protokolu aldı.DCF alanların 60'ı erkek 21'i kadın idi. Kapesitabin-sisplatin alanların ise 37'si erkek, 18'i kadın idi. Hastaların ortalama yaşı 57±11 (23-85) yıl olarak bulundu. DCF alanların ortalama yaşı 54.2 ±10 yıl (23-74 yaş ) idi. Kapesitabin-sisplatin alanların ise ortalama yaşı 63.2±10 yıl (40-85 yaş ) idi. DCF rejiminde genel sağkalım 8.2 ±1.1 ay, kapesitabin-sisplatin rejiminde ise 5.2±0.6 ay olarak bulundu. Progresyonsuz sağkalım ise DCF rejimi alanlarda 4.2±0.4 ay, kapesitabin-sisplatin alanlarda ise 2.4±0.2 ay olarak bulundu. Her iki protokol arasında genel sağkalım açısından anlamlı bir fark bulanamadı fakat DCF kolunda daha uzun olmak üzere progresyonsuz sağkalım oranlarında anlamlı bir fark görüldü(p< 0.001). Her iki protokol arasında nötropeni görülmesi açısından anlamlı bir fark görülmedi (p: 0.866). Fakat febril nötropeni açısından DCF kolunda daha fazla olmak üzere aralarında anlamlı bir fark görüldü. Anemi ve trombositopeni açısından her iki protokol arasında anlamlı bir fark görülmedi. Sonuç : Metastatik mide kanserlerinin prognozunun çağdaş kemoterapi rejimlerinde de kötü olduğu görüldü. DCF ve sisplatin-kapesitabin rejimleri arasında progresyonsuz sağkalım ve yan etki farkı olduğu görüldü. Genel sağkalım farkı istatistiki anlamlılığa ulaşmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, efficacy and hematological side effects of capecitabine-cisplatin therapy, docetaxel-cisplatin-5-FU (DCF) were compared retrospectively in patients with metastatic gastric cancer. Material and method : Between 2000-2014 with a diagnosis of metastatic gastric cancer, 136 patients were enrolled in the study. Patient files, histopathological examination results, complete blood count results and CT scans were evaluated. Result : 97 patients with metastatic gastric CA were males (71.3%) and 39 females (28.7%) were found. 81 of the patients (59.6%) took DCF protocol, 55 patients (40.4%) took capecitabine-cisplatin protocol. At DCF side 60 patients were male and 21 were female. At capecitabine-cisplatin side 37 were male and 18 were female. The mean age of patients was 57 ± 11 (23-85) years, respectively. The mean age was 54.2 ± 10 years DCF side (23-74 years) respectively. The average age of capecitabine-cisplatin side was 63.2 ± 10 years (40-85 years) respectively. DCF regimen, overall survival was 8.2 ± 1.1 months in the capecitabine-cisplatin regimen was found 5.2 ± 0.6 months. Progression-free survival was 4.2 ± 0.4 months in the DCF regime, and capecitabine, cisplatin regime 2.4 ± 0.2 months respectively. Each of the two protocols did not demonstrate a significant difference in terms of overall survival, but longer in DCF side including a significant difference in progression-free survival rate was observed (p < 0.001). Each of the two protocols in terms of neutropenia was not observed a significant difference (p = 0.866). But there were difference in terms of febrile neutropenia for more than DCF side. There havent seen any significant difference in terms of anemia and thrombocytopenia between the two protocols. Conclusion : The prognosis of metastatic gastric cancer in the modern chemotherapy regimens were found with bad prognosis. Between DCF and Cisplatin-Capecitabine regimes observed difference at side effects and pfs. Overall survival difference did not reach statistical significance.