Pemfigus vulgaris hastalarında HLA-E gen polimorfizminin araştırılması
The evaluation of HLA-E gene polymorphism in patients with pemphigus vulgaris
  1. Tez No: 379223
  2. Yazar: ECE ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ YAYLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Pemfigus vulgaris ile HLA antijenleri ilişkisi çeşitli çalışmalarda araştırılmıştır. HLA-E gen polimorfizminin Behçet hastalığı, diyabet, multipl skleroz ve çölyak hastalığı gibi çeşitli otoimmün hastalıklara yatkınlıkta rolü olabileceğine işaret eden çalışmalar mevcuttur. Pemfigus vulgaris ile HLA-E geni arasındaki ilişkiyi sınırlı bir biçimde inceleyen tek çalışma mevcuttur. Çalışmamızda pemfigus vulgaris etyolojisinde HLA-E gen polimorfizminin rolünü araştırmayı amaçladık. Çalışmaya, Mayıs 2013-Mayıs 2014 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı rutin polikliklerine ve/veya Büllü Hastalıklar spesifik polikliniğine başvurarak pemfigus vulgaris tanısı almış olan 49 pemfigus vulgaris hastası ile sağlıklı bireylerden kontrol grubu olarak oluşturulan 50 birey dahil edildi. Çalışma gruplarından uygun şekilde alınan kan örneklerinden elde ettiğimiz DNA örneklerinde HLA-E gen polimorfizmi varlığını inceledik. Pemfigus vulgaris hastalarında HLA-E genotiplerinden homozigot HLA-E*0103X/*0103X genotipi varlığı, kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük olarak saptandı (p=0,040). Homozigot HLA-E*0101/*0101 ve heterozigot HLA-E*0101/*0103X genotiplerinin varlığı açısından ise pemfigus vulgaris hasta grubu ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Pemfigus vulgarisli erkek hastalarda heterozigot HLA-E*0101/*0103X genotipi varlığı, kontrol grubundaki erkeklere göre anlamlı derecede yüksek olarak saptandı (p=0,023). Pemfigus vulgarisli erkek hastalarda heterozigot HLA-E*0101/*0103X genotipi varlığı, pemfigus vulgarisli kadın hastalara göre anlamlı derecede yüksek olarak saptandı (p=0,020). Kontrol grubunda ise bu genotipin pozitifliği açısından erkek ve kadınlar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Pemfigus vulgarisli erkek hastalarda homozigot HLA-E*0103X/*0103X genotipi varlığı, kontrol grubundaki erkeklere göre anlamlı derecede düşük olarak saptandı (p=0,003). Pemfigus vulgarisli kadın hastalarda homozigot HLA-E*0103X/*0103X genotipi varlığı, pemfigus vulgarisli erkek hastalara göre anlamlı derecede yüksek olarak saptandı (p=0,036). Kontrol grubunda ise bu genotipin pozitifliği açısından erkek ve kadınlar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Mukozal tip pemfigus vulgaris hastalarında homozigot HLA-E*0101/*0101 genotipini, mukokutanöz tip pemfigus vulgaris hastalarında ise heterozigot HLA-E*0101/*0103X genotipi varlığını anlamlı derecede yüksek saptadık (p=0,006) (p=0,001). Bu sonuçlar ışığında homozigot HLA-E*0103X/*0103X genotipi varlığının pemfigus vulgarise karşı koruyucu bir etki gösterdiği düşünüldü. Heterozigot HLA-E*0101/*0103X genotipi varlığının erkekler, homozigot HLA-E*0103X/*0103X genotipi varlığının ise kadınlar için pemfigus vulgarise yatkınlık nedeni olabileceği kanısına vardık. Mukozal tip pemfigusvulgaris için homozigot HLA-E*0101/*0101 genotipin, mukokutanöz pemfigus vulgaris için ise heterozigot HLA-E*0101/*0103X genotipin bir risk faktörü olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The relationship between HLA antigens and pemphigus vulgaris has been studied in several reports. Many studies have pointed out that HLA-E gene polymorphism might play a role in susceptibility to autoimmune diseases such as Behcet's disease, diabetes, multiple sclerosis and celiac disease. The relationship between pemphigus vulgaris and HLA-E gene has been studied in only a recent report. In our study, we aimed to evaluate the role of HLA-E gene polymorphism in the etiology of pemphigus vulgaris. Forty-nine pemphigus vulgaris patients, with a diagnosis of pemphigus vulgaris in outpatients clinics and/or bullous diseases clinics of department of Dermatology in Karadeniz Technical University, Faculty of Medicine, and 50 individuals generated as a control group of healthy subjects were included between May 2013 and May 2014. We analyzed the presence of HLA-E gene polymorphism in DNA samples of blood samples which were appropriately obtained from the working groups. The frequency of HLA-E *0103X /*0103X homozygous genotype was significantly lower in patients with pemphigus vulgaris than control group (p = 0.040). The frequencies of HLA-E*0101/ *0101 homozygous and HLA-E *0101/*0103X heterozygous genotypes did not show a statistically significant difference between patients with pemphigus vulgaris and the control group (p>0,05). The frequency of HLA-E *0101/*0103X heterozygous genotype in male patients with pemphigus vulgaris was found to be significantly higher than men in the control group (p= 0.023). This genotype was also found to be significantly higher in male patients with pemphigus vulgaris according to female patients with pemphigus vulgaris (p = 0.020). In the control group, frequency of this genotype did not show a statistically significant difference between males and females (p>0.05). The frequency of HLA-E *0103X/*0103X homozygous genotype in male patients with pemphigus vulgaris was found to be significantly lower than men in the control group (p = 0.003). The frequency of this genotype was found to be significantly higher in female patients with pemphigus vulgaris according to male patients (p=0.036). The frequency of this genotype did not show a statistically significant difference between males and females in control group (p>0.05). We also detected that the frequency of HLA-E *0101/*0101 homozygous genotype in patients with mucosal type pemphigus vulgaris and the frequency of HLA-E *0101/*0103X heterozygous genotype in patients with mucocutaneous type pemphigus vulgaris was significantly higher (p = 0.006) (p = 0.001). In conclusion, we suggested that the presence of HLA-E *0103X/*0103X homozygous genotype might be considered to exhibit a protective effect against pemphigus vulgaris. We also concluded that the presence of HLA-E *0101/*0103X heterozygous genotype in male patients, and the presence of HLA-E *0103X/*0103X homozygous genotype in female patients might cause a susceptibility to pemphigus vulgaris. In addition, the HLA-E *0101/*0101 homozygous genotype is thought to be a risk for mucosal type of pemphigus vulgaris, and the heterozygous HLA-E *0101/*0103X genotype is thought to be a risk factor for mucocutaneous type of pemphigus vulgaris.