Ağız bulguları veren ve otoimmün orijinli olduğu düşünülen bazı hastalık gruplarında serum ve tükürük immünoglobulin seviyelerinin araştırılması
  1. Tez No: 11069
  2. Yazar: FUNDA TUĞCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Çalışma materyalimiz 37 hastadan oluşmaktadır. Hastaların 20 's i kadın, 17 'si erkektir. Serum ve tükürük immunoglobulin seviyeleri incelenen 9 hasta rekürrent aftöz ülser asyonlu, 9 hasta Behçet sendromlu, 10 hasta pemfigus vulgarisli ve 9 hasta sistemik lupus eritematozlu şahıslardır- Hastaların serum ve tükürük immunoglobulin değerleri kontrol grubunun immunoglobulin değerleri ile karşı laştırı lmıştır. îmmünoglobul inler in kantitatif tayini Mancini ve arkadaşlarının (79) geliştirdiği“Single Radial Immunodiffusion”tekniği ile yapılmıştır. İstatistiksel değerlendirmede tek yönlü varyans analizinden yararlanılmış ve gruplar arasındaki anlamlı farklılığı tespit etmek için Duncan testi uygulanmıştır. Rekürrent aftöz ülserasyonlu hastaların serum IgG değerleri anlamlı derecede düşük (P5 tükürük IgA değer ler indeki yükselme- 80 - ve tükürük IgG değerler indeki azalma istatistiksel olarak bir anlam ifade etmemiştir. Sistemik lupus eritematozlu hastalarda serum IgG değerleri anlamlı derecede azalma, tükürük IgA değerleri anlamlı derecede yükselme göstermiştir (P. Tükürük IgA değerlerinde yükselme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Study material consist of 37 patients. SO patients were female? 17 patiens were male. Serum and salivary immunoglobulin titers were investigated in 9 patients who have recurrent aphthous ulceration? 9 patients who have Etehçet's syndrome? 10 patients with pemphigus vulgaris and 9 patients with systemic lupus erythematosus. The serum and salivary immunoglobulin levels have been compared to the immunoglobulin levels of the control group. The quantitatif determination of the immunoglobulins has been made by“Single Radial Immunodiffusion”technique of Mane ini et all (79). One dimensional variant analysis have been used in the statistical evaluation. The method of Duncan test applied to reveal the significance between the groups.