Meme kanserli hastalarda omentin düzeyi
Omentin levels in breast cancer pati̇ents
  1. Tez No: 379260
  2. Yazar: AHSEN ZEYREK İŞÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜGÜL ÜYETÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Meme kanseri kadınlarda en sık görülen ve en sık ölüme neden olan kanser tipidir. Son yıllarda insidansında özellikle gelişmekte olan ülkelerde hızlı bir artış görülmektedir. Artan VKİ meme kanseri riski açısından anlamlı bulunmuştur. Obezite ve meme kanseri arasındaki ilişkinin mekanizması tam olarak anlaşılamamış olsa da seks hormonları, büyüme hormonu ve sitokinler arası ilişkilerin sorumlu tutulduğu bazı hipotezler kurulmuştur. Bunların yanı sıra yapılan birçok çalışmada VKİ artışına paralel olarak artan yağ dokudan salınan adiponektin ve leptin gibi adipositokinlerin direk olarak meme kanseri gelişimi ile ilişkili olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada omentin düzeyinin daha önce çalışılmamış bir kanser türü olan meme kanserli hastalarda tayini amaçlandı. Materyal metod: Çalışmaya meme kanseri tanısı almış toplam 51 hasta ve 37 meme kanseri olmayan gönüllü olmak üzere toplam 88 kadın alındı. Bulgular: Ortalama yaş meme kanseri grubunda 51(±8.57) iken kontrol grubunda 48 (±8.61) idi (p=0.08). Meme kanserli hastalar ile kontrol grubu arasında VKİ (p=0,157), LDL kolesterol (0.385), HDL kolesterol (p=0.597), trigliserid (p=0.989), total kolesterol (p=0.519), platelet (0.189), MPV (0.299),ve RDW (0.076) değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Meme kanserli hatalarda ortalama hemoglobin 12.56 (±1.09) iken kontrol grubunda 13.45 (±1.13) idi (p=
Özet (Çeviri)
Purpose: Breast cancer is the most common and also the most important cause of neoplastic deaths among women wordwide. In recent years the incidance of breast cancer has increased substantially especially in industrialized countries. İncreased body mass index is a risk factor for breast cancer. The association between obesity and breast cancer is not clear. Sex steroids, growth hormone and interaction between adipocytokines are responsible mechanisms. It has been reported that in parallel to the increase in body mass index increased adiponectin and decreased leptin levels play a role in the development of breast cancer. In this study, we aimed to assess the level of omentin in breast cancer patients which has not investigated before. Methods: This study consisted of 51 breast cancer and 37 healthy women subjects Results: The median age of the breast cancer and control groups was 53 (range 28-64) and 48 (range 27-73) years, respectively (p=0.08). There were no significant differences between the breast cancer and control groups in terms of body mass index (p=0.157), total cholesterol (TC) (p=0.519), low-density lipoprotein cholesterol (LDL-C) (p=0.385), high-density lipoprotein-cholesterol (HDL-C) (p=0.597), triglycerides (TC) (p=0.989).