Meme kanseri tanılı hastalarda serum omentin ve visfatin değerlerinin prognostik önemi
Prognostic importance of serum omentin and visfatinvalues of patients diagnosed with breast cancer
  1. Tez No: 484620
  2. Yazar: MELEK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL KÜÇÜKZEYBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Adipoz dokunun günümüzde vücudu koruma özelliğinden çok daha fazla öneme sahip olduğu farkedilmiştir. Adipositokinlerin özellikle kanser patofizyolojisinde de yer aldığı gözlenmiştir. Çalışmamızda meme kanseri tanılı hastalarda serum omentin ve visfatin değerlerinin meme kanseri üzerindeki prognostik önemini araştırmayı amaçladık. Materyal ve metod: Çalışmaya metastatik olmayan postoperatif adjuvan kemoterapi öncesi hastalar, aynı hastaların adjuvan kemoterapi sonrası 6. Ay kontrolü, metastatik meme kanseri tanılı hastalar ve sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Hastaların serum omentin , visfatin değerleri için serum örnekleri alındı. Boy, kilo ölçümleri yapılarak BMI'leri hesaplandı. Farklı gruplardaki hastaların serum omentin ve visfatin değerleri incelendi. Bulgular: Hastaların yaş, boy , kilo ve BMI leri arasında istatistiksel olarak farklılık yoktu (p değeri>0,05). En yüksek serum omentin değerleri postoperatif adjuvan kemoterapi öncesi hastalarda saptanmıştır. İki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı saptanmamıştır (p değeri:0,14). Metastatik meme kanseri tanılı hastalarda ise omentin değerlerinin en düşük düzeyde olduğu gözlenmiştir ve bu değerler kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p değeri:0,034). Ayrıca opere meme kanseri tanılı hastaların adjuvan tedavi sonrasında altıncı ay kontrol omentin değerleri ile sağlıklı kontrol grubunun serum omentin değerleri birbirine benzer olarak bulunmuştur. Grupların serum visfatin değerleri incelendiğinde ortalama visfatinde değerleri postoperatif adjuvan kemoterapi öncesi hastalarda 1.78 ng/ml, 6. Ay kontrollerinde 1,51 ng/ml, metastatik hastalarda 1.56 ng/ml, kontrol grubunda ise 1.68 ng/ml olarak hesaplanmıştır Gruplar arasındaki serum visfatin değerlerinde ise farklılık gözlenmemiştir (p değeri >0,05). Sonuç:Bu çalışmada serum omentin düzeylerinin metastatik meme kanseri tanılı hastalarda kontrol grubuna oranla düşük bulunduğu gözlenmiştir. Bu da serum omentin düzeylerinin tümör yükü ile negatif korelasyon gösterdiğini düşündürmektedir. Ayrıca postoperatif adjuvan kemoterapi öncesinde bulunan yüksek değerlerinde omentinin inflamatuar fonksiyonuna bağlı olduğu düşünülebilir. Serum omentin düzeyi ile kanser ilişkisini aydınlatabilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızda serum visfatin düzeyleri ile gruplar arasında fark bulunmamıştır. Fakat bu bulgunun desteklenebilmesi için de daha fazla hasta popülasyonu ile çalışmalar yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: It has lately been noticed that adipose tissue has much more importance than its body protection feature. Adipocytokines have been observed especially taking place in cancer pathophysiology. In our study; we aimed to research the prognostic importance of serum omentin and visfatin values on breast cancer in breast cancer patients. Material and method: Postoperative before adjuvant chemotherapy , same patients' 6th month controls post adjuvant chemotherapy, metastatic breast cancer patients and a healthy control group were included in the study. Serum samples are collected from patients for serum omentin and visfatin values. Patients' height and weight measurements taken and BMI's calculated. Serum omentin and visfatin values from different patient groups have been analyzed. Findings: There was no difference statistically between patients' age, height, weight and BMI's (p value > 0,05). The highest levels were detected postoperative before adjuvant chemotherapy treatment patients but this highness was not statistically meaningful when compared to the control group (p value:0,14). However the omentin values observed in metastatic breast cancer patients were on lowest level and these values have proven statistically meaningful when compared to the control group. Furthermore the post adjuvant treatment control omentin values and omentin values of control group were similar. Visfatin values of the groups; the mean visfatin value of postoperative before adjuvant chemotherapy group 1,78 ng/ml , six mounth kontrols of this group 1,51 ng/ml , the group of metastatic 1,56 ng/ml , healty control group 1,68 ng/ml . There was no difference observed between the visfatin values of groups (p value > 0,05). Conclusion: In this study; the serum omentin values in metastatic breast cancer patients were found to be low in comparison to the control group. And this can be conceived as serum omentin levels being in negative correlation with the tumour burden. Also the high values found in postoperative before adjuvant chemotherapy can be thought to be connected to the inflammatory function of omentin. More studies are needed to lighten the connection between cancer and serum omentin levels. There was no difference of serum visfatin levels found between the groups. But to support these findings, more studies need to be made with a higher patient population.