Kadınların prenatal dönemde bebeklerine bağlanma düzeylerinin belirlenmesi
Determination of attachment levels of women to infants in prenatal period
- Tez No: 379275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMGE ZEYNELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma, gebe kadınların prenatal dönemde bebeklerine bağlanma düzeyleri ile etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini oluşturan Kahramanmaraş ili Necip Fazıl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi gebe izlem polikliniğine başvuran 89.138 kadından, örnekleme alınacak kadın sayısı 382 olarak hesaplanmıştır. Veri toplama aracı olarak, anket formu ile“Prenatal Bağlanma Ölçeği (PBE)”(Cronbach Alfa Güvenirlik Katsayısı 0.84) kullanılmıştır. Anket formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; gebelerin ve eşlerinin sosyo-demografik özellikleri; ikinci bölümde kadınların bebeklerine bağlanmalarını etkileyeceği düşünülen doğurganlık özelliklerine yönelik sorular yer almaktadır. Anket formu ve PBE 20 Ocak – 16 Mayıs 2014 tarihleri arasında uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS for Windows 18 (Statistical Package For Social Sciences) bilgisayar programında; ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler ile yüzdelik sayılar, t-testi, Oneway Anova testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Gebe kadınların bebeklerine bağlanmalarını belirleyen PBE puan ortalamaları ile gebelerin yaşı, öğrenim düzeyi, gebelik sayısı, yaşayan çocuk sayısı, gebeliğin planlı olması, daha önce yaşanmış gebelik kayıp nedeni, gebelik öğrenildiğinde yaşanan duygu, gebelikte olumlu sağlık davranışları değişikliği, sigara-alkol kullanma durumları arasındaki farkın istatistiksel açıdan önemli olduğu belirlenmiştir (p < 0.05). Yapılan regresyon analizi sonucuna göre; gebeliğin planlı olması ve gebelikte sağlık davranışlarında olumlu değişiklik ile prenatal bağlanma düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p < 0.05). Sonuç olarak, gebe kadınların bebeklerine bağlanma düzeylerinin yüksek olduğu (PBE puan ortalaması 59.31) saptanmıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda gebe kadınların bebeklerine bağlanmalarının arttırılmasına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The population of the study consists of 89.138 women that applied to Follow-Pregnant Clinic of Necip Fazil Maternity and Child Health Hospital in Kahramanmaraş, and the sample is composed of 382 women. As a data collection tool, the questionnaire“Prenatal Attachment Inventory”(Cronbach alpha reliability coefficient of 0.84) is used. The questionnaire consists of two parts. In the first part; socio-demographic characteristics of pregnant women and their spouses; the second part includes questions for fertility characteristics depend on what affects the attachment to babies of the women. Questionnaire and Prenatal Attachment Inventory were implemented between 20 January and 16 May 2014. The data obtained from this study is assessed by using SPSS 18 for Windows (Statistical Package for Social Sciences), and mean, standard deviation, minimum and maximum values with percentage numbers, t-test are also assessed using SPSS. It is determined that there is statistically significant difference between means of Prenatal Attachment Inventory scores determining the attachment levels of pregnant women to infants and education level, number of pregnancies, number of living children, planned pregnancy, previously experienced pregnancy loss, healthy the emotions experienced when pregnancy learned, positive health behavior changes during pregnancy, tobacco and alcohol consumption habits (p < 0.05). According to the results of the regression analysis; a significant relationship was found that is between the level of prenatal attachment with positive changes in health behaviors during pregnancy and the pregnancy is planned (p < 0.05). As a result, attachment levels of pregnant women to their infants in prenatal period are respectively high (calculated Prenatal Attachment Inventory mean score is 59.31). Suggestions for increasing the attachment levels of pregnant women to their infants in prenatal period connecting the study results have also been developed.