Sivil toplum kuruluşlarında insan kaynakları yönetimi; İHH İnsani Yardım Vakfı örneği
Management of Human resources at civil society organizations and sample IHH
- Tez No: 379276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACİ YUNUS TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Profesyonel işletmelerde İnsan Kaynağı Planlaması ve önemi gün geçtikçe artmakta ve üzerine ciddi yatırımlar ve uzun vadeli planlar yapılmaktadır. İnsan Kaynağının işletmeler ve örgütler açısından uzun soluklu ve sürdürülebilirlik açısından önemli ve vazgeçilmez departmanlardır. Yeni dönem işletmecilik anlayışında profesyonelleşme ve sürdürülebilir, planlı büyüme politikaları için en önemli parametre şüphesiz insan kaynağı Planlamasıdır. Sivil toplum kuruluşlarının da amaçları ve çalışma alanlarında uzun soluklu ve sürdürülebilir bir çalışma gerçekleştirebilmeleri açısından şüphesiz efektif bir insan kaynağı planlaması ve politikası yürütmeleri gerekmektedir. Sivil toplum kuruluşları sektör olarak gönüllülük ve yardımseverlik üzerine örgütlendiklerinden ötürü, personel ve yapı kısa ve orta vadeli dönüşümler nedeniyle süreklilik ve istikrar sağlanamamaktadır. Bu çalışma ile Sivil Toplum Kuruluşlarının bir işletme gibi ele alınması, buna göre profesyonel bir İK Oluşturulması, çalışanların motive edilmesi, örgüt içerisinde uzun soluklu , gelişime, eğitime ve geleceğe açık bir şekilde yer almalarını sağlamaya yönelik yaklaşımlar ele alınmıştır. Sivil toplum kuruluşlarının, sürdürülebilir ve uzun soluklu çalışabilmeleri için profesyonel bir örgüt şeması, çalışanların motive ve örgütsel vatandaşlık yaklaşımı göstererek çalışmalarına bağlıdır. Yapı içerisinde uzun zamanlı kalmalarının sağlanması ile mümkündür.
Özet (Çeviri)
The importance and the planning of the human resources at the professional companies are increasing day by day. Serious investments and long dated plans are made on it. Departments of human resources are important and indispensable for companies and organizations with regards to long-running and sustainability. Indubitably, in the sense of new term management the most important parameter for professionalization and sustainable, planned growth policies is planning human resources Civil society organizations need to conduct an effective human resource planning and policy in order to realise their aims and perform a long-running and sustainable work at their work area.) Due to civilsociety organizations as sectors are organized by volunteering and helpfulness, because of fast changing of the employees who work at this kind of companies by short and medium range, continuity and stability cannot be provided for employment and human resources. In this study,approaches that civil society organizations are tackled as a company and by this way creating a professional İK, motivating employees and in organization providing long-term, open for improvement, education and future employees are discussed. For civil society organizations can work sustainably and long term, a professional organizational chart, depends on the employees' working with motivation and organizational citizenship. It is possible with stay long term in mold. Due to civilsociety organizations as sectors are organized by volunteering and helpfulness, because of fast changing of the employees who work at this kind of companies by short and medium range, continuity and stability cannot be provided for employment and human resources.