Hatay İli Yayladağı İlçesi ve çevresinde asbest maruziyetinin araştırılması
Assesment of asbestos exposure in Yayladağı Town and its Villages
- Tez No: 379290
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT GENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışma ile Hatay ili Yayladağı ilçesi çevresinde asbest maruziyetinin bölge halkı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bölgede asbeste maruziyet sonuçlarının ve bölge insanının konu ile ilgili bilinç düzeyinin bilimsel verilerle ortaya koyulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, Hatay ili Yayladağı ilçesinin köylerinden 30 yaş üzeri yöre halkı dahil edilmiştir. Farklı bölgelerden 12 köyden 392 (%64,3) kadın,218 (%35,7) erkek toplam 610 kişi çalışma kapsamına alınmıştır. Katılımcılara ATS DLD 78 A anketinin modifiye edilmiş bir şekli uygulanmış, fizik muayeneleri ve solunum fonksiyon testleri yapılmıştır. Köylülere asbestin zararları ve korunma yöntemleri anlatılmıştır. Kişilerin hastanemize ulaşımları sağlanarak akciğer grafileri çekilmiştir. Sağlık sorunu saptananlar, ilgili birimlere yönlendirilmiştir. Bulgular: Tüm köylerde asbest kullanım öyküsü oldukça yaygındı (%78-100). Sıvada asbest kullanımı köyler arasında %73 ila %96 arasında değişmekteydi. Tüm katılımcılardan %56,6'sı asbest kullanmayı bırakmıştı. Asbest kullanmaya devam edenlerden %76'sı asbestin zararlarını bilmediklerini söylediler. Toplam 206 kişi (%33,80) tütün ürünleri kullanıyordu. Sigara kullanmayan 407 kişinin 301'i (%74,0) kullanmamasına rağmen sigara dumanına maruz kaldığını ifade etti.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Literature includes various studies investigating the effects of asbestos usage to lung health from different regions of Turkey and several case series. The presence and use of asbestos is known in Yayladağı. The number of patiens admitting to our hospital with asbestos related diseases is more than the other regions. However, comprehensive study which has been made previosly in this region is not exist. In this study we investigated effects of asbestos exposure around Yayladagi town. Method: Our study included 610 villagers, 392 (%64,3) woman,218 (%35,7) man, over the age of 30 from 12 villages. We applied a questionnaire and obtained information on medical history, smoking habit, environmental exposure to asbestos and symptoms related to the respiratory system. Villagers' physical examinations and pulmonary function tests were carried out. Standard posteroanterior chest x rays of 323 villagers were taken in our hospital and evaluated for the presence of asbestos exposure findings of by two chest radiologists. Results: History of asbestos use was quite common in all villages (%78-100). The domestic use of asbestos ranged from 73% to 96% between villages and 56,6% of the participants abondened the use of asbestos. The ratio of who didn't know the damages of asbestos was 76%. Smoking ratio was 33,8% and 74% of nonsmoking villagers denoted they exposed smoke even they didn't smoke. Women's education degree was lower then men (p>0,001). On physical examination ratio of reduction in the severity of respiratory sounds, crackles, rhonchi, friction rub were 10,7%; 17,2%; 5,7% and 2%, respectively. Among all participants pleural plaques, pleural thickening and interstitial density incidences were 17,33% ;11,76% and 2,1%, respectively. Of all plaques 6% was localized on diaphragma, 1.5% was on mediastinum. Lung mass was detected in 2 villagers (0.61%). The interstitial density compatible with asbestosis was observed 2,1% of participants. Conclusion: Asbestos exposure continues in Yayladağı. So the region remains endemic area for asbestos related pulmonary diseases. The study showed that asymptomatic findings of asbestos exposure like pleural plaque and pleural thickening have higer ratio in this area than normal population. Detection of these cases and medical follow-up important to be wary of the possibility of malign transformation. To protect the lung health in the region, the more studies are needed in order to maintain the necessary measures and ensuring the public awareness.