Streptozotocinle indüklenen diyabetli ratlar üzerinde mersin bitkisi (Myrtus communis l.) meyvesinin su ekstresi etkilerinin incelenmesi
Effects of aqueous extract of myrtus communis l. berries on the streptozotocin-induced diabetic rats
  1. Tez No: 379427
  2. Yazar: GALİP MESUT DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE GÜLABOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Streptozotocinle İndüklenen Diyabetli Ratlar Üzerinde Mersin Bitkisi (Myrtus Communis L.) Meyvesinin Su Ekstresi Etkilerinin İncelenmesi Amaç: Diyabet dünya toplumunu derinden etkileyen bir hastalıktır. Bitkinin diyabet üzerine antioksidan etkilerini araştıran çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı STZ ile indüklenmiş ratlarda Myrtus Communis L. bitki meyvesinin su ekstrelerinin diyabet ve diyabet komplikasyonları üzerine etkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmamızda altı gruptan oluşan 30 adet Sprague Dawley cinsi erkek rat kullanıldı. 20 rata 40 mg/kg tek doz streptozotocin uygulandı ve diyabet modeli oluşturuldu. 15 diyabetik rata Myrtus Communis L. meyvesi su ekstresi 250, 500 ve 1000 mg/kg (I., II. ve III.) dozlarında 14 gün boyunca intragastrik gavaj yardımıyla günde tek sefer uygulanarak karaciğer dokularında oksidant ve antioksidant enzimlerin etkileri incelendi. Çalışmanın sonunda hayvanlardan kan örnekleri alınarak glikoz, ALT, AST ve ALP seviyeleri ölçüldü. Bulgular: Çalışma sonucunda, meyve ekstresinin farklı dozları verilen grupların glikoz seviyelerinde önemli bir azalma görülürken, diyabetik kontrol grubunun glikoz seviyesinde artış tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Effects of Aqueous Extract of Myrtus Communis L. Berries on the Streptozotocin-Induced Diabetic Rats Aim: Diabet is an illness which deeply effect World population. Researchs, which antioxidant effect surveyor on diabet of plant, limits. Aim of this research probe effects on aqueous extract of Myrtus Communis L. berries on the STZ induced rats in diabet and diabet complication. Material and Method: In our study, 30 Sprague Dawley male rats, which composed six group, are used. 20 rats were injected with streptozotocin single dose and diabetes model was created. 15 diabetic rats were administered Myrtus Communis L. berries water extract of 250, 500 and 1000 mg/kg (I., II. ve III.) doses Daily using an intragastric tube for 14 days. Thus, liver tissue were examined oxidant and antioxidant effects of enzimes. Conclusion of our study, glucose, ALT, AST and ALP degrees was measured that were obtained blood sample from animals. Results: End of our study, although glucose degrees of groups, which gives extract of berries, significantly decrease, established increase in glucose degrees of diabetic control group.