Nigella sativa L. etanol ekstresinin ratlarda parasetamolle indüklenen akut böbrek toksisitesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects Nigella sativa L. ethanol extracts i̇nduced by paracetamol on acute kidney toxicity in rats
  1. Tez No: 379426
  2. Yazar: DOĞUKAN CANAYAKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN BAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Parasetamol tüm dünyada yaygın olarak kullanılan, tedavi dozlarında oldukça güvenilir bir ilaç olup kolay ve hızlı ulaşılabilir olması dolayısıyla bilinçsiz kullanımı sonucu karaciğer ve böbrek üzerinde ciddi hasara neden olan analjezik ve antipiretik bir ajandır. Çalışmamızda ratlarda parasetamol ile oluşturulan akut böbrek toksisitesinde güçlü bir antioksidan olan Nigella sativa L.'nin (NS) etanol ekstresinin etkileri biyokimyasal olarak araştırılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 8 gruptan oluşan 48 adet dişi rat kullanıldı. Gruplar; I: Sağlıklı, II: Sağlıklı + NS 1000 mg/kg, III: Sağlıklı + NAC 140 mg/kg, IV: Parasetamol 2 g/kg, V: NAC 140 mg/kg + Parasetamol 2 g/kg VI: NS 250 mg/kg + Parasetamol 2 g/kg, VII: NS 500 mg/kg + Parasetamol 2 g/kg, VIII: NS 1000 mg/kg + Parasetamol 2 g/kg'dir. NS ve NAC uygulamalarının 1 saat sonrasında Parasetamol uygulaması yapılıp 24 saat sonra çalışma sonlandırıldı. Bulgular: Çalışma sonucunda, parasetamol verilen gruplarda kontrol grubuna göre üre ve kreatinin seviyelerinde belirgin bir artış olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Paracetamol, an analgesic and antipyretic drug which is widely used all over the world, is a quite safe drug at therapeutic doses and because of being easily and quickly accessible, it can cause serious damage on the liver and kidneys. In our study, the effects of Nigella sativa L. (NS) ethanol extract, which is a strong antioxidant, have been biochemically investigated on paracetamol induced acute kidney toxicity in rats. Material and Method: Totally 48 female rats in 8 groups have been used in our study. Groups; I: Healthy, II: Healthy + NS 1000 mg/kg, III: Healthy + NAC 140 mg/kg, IV: Paracetamol 2 g/kg, V: NAC 140 mg/kg + Paracetamol 2 g/kg VI: NS 250 mg/kg + Paracetamol 2 g/kg, VII: NS 500 mg/kg + Paracetamol 2 g/kg, VIII: NS 1000 mg/kg + Paracetamol 2 g/kg. Paracetamol administration has been carried out 1 hour after NS and NAC, and then the study has been ended 24 hours later. Results: As a result of this study, a significant increase in urea and creatinine levels was observed in paracetamol given group when compared to the control group.