Adölesan gebelerde öz bakım eğitiminin öz bakım benlik saygısı ve beden imajına etkisi
Influence of self-care training to on self-care self-esteem and body image in pregnant adolescents
- Tez No: 379448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÜDÜCÜ TÜFEKCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç. Adölesan gebelerde öz bakım eğitiminin öz bakım gücü, benlik saygısı ve beden imajına etkisini belirlemektir. Materyal ve Metot. Araştırma, Diyarbakır İl Merkezi?nde sosyo-ekonomik düzeyi düşük olan bölgelerdeki altı aile sağlığı merkezinde Ağustos 2012-Haziran 2013 tarihleri arasında 12-19 yaş arası 66 adölesan gebe ile öntest-sontest yarı deneme modeli olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Özbakım Gücü Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Beden İmajı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmacılar tarafından hazırlanan Öz Bakım Kitapçığı ile adölesan gebelere öz bakım eğitimi yapılmıştır. Veriler bilgisayar ortamında değerlendirilmiş, ortalama, yüzdelik, t testi ve korelasyon analizleri uygulanmıştır. Etik ilkelere bağlı kalınmıştır. Bulgular.
Özet (Çeviri)
Aim. The purpose of the present study was to determine the influence of self-care training given to pregnant adolescents on self-care ability, self-esteem and body image. Materials and Method. The study was carried out as a pretest-posttest semi-experimental model with 66 pregnant adolescents aged between 12 and 19 registered to 6 Family Health Centers between August 2012 and June 2013 in regions with a low socio-economic level in the central town of Diyarbakır. In order to collect the research data, the Personal Information Form, Self-care Agency Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale and Body Image Scale were used. The pregnant adolescents were given self-care trainings and the Self-Care Booklet. The data evaluated in computer environment, for the analyses of the data, mean scores, percentages, t-test and correlations were used. Ethical principles adhered. Results.