Deneysel uçuş gösterge sistemi tasarımı ve benzetimi
Experimental flight instrument system design and simulation
  1. Tez No: 379492
  2. Yazar: CANER ACARBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANSU FİLİK, PROF. DR. MUSTAFA CAVCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Sivil Havacılık, Aeronautical Engineering, Civil Aviation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pilotaj Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Günümüzde üretilen hava araçlarının büyük bir çoğunluğu elektronik gösterge sistemlerine sahiptir. Bu tür göstergeler, hava araçlarında daha fazla veriyi uygun zamanda göstererek uçuşun emniyetini ve pilotun durumsal farkındalığını arttırmaktadır. Bu çalışmada, deneysel ve akademik çalışmalarda kullanılması amacıyla tasarlanabilecek hava araçları için elektronik gösterge sisteminin kavramsal tasarımı ve ekran benzetimi gerçekleştirilmiştir. Kavramsal tasarım aşamasında hava aracının görevine yönelik ihtiyaçların belirlenmesi, karar matrislerinin oluşturulması, insan faktörleri analizinin yapılması, minimum sistem parametrelerinin belirlenmesi ve blok diyagramlarının tasarlanması gerçekleştirilmiştir. Elektronik gösterge sisteminin benzetimi ise Processing programlama dili kullanılarak geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Most of the aircrafts which are produced nowadays have electronic display system. These systems increase both flight safety and situational awareness of a pilot by providing more data at the right time. In this work, for experimental and academic works, both conceptual design and screen simulation of an electronic display system for aircrafts has been realized. Conceptual design phase includes, determination of needs of an aircraft according to its mission, generating decision matrices, analyzing of human factors, determination of minimum system parameters, and designing block diagrams. Simulation of electronic display system has been realized using Processing programming language.