Bir mikrokanallı ısı değiştiricisi tasarımı ve analizi
Desingning and analyzing a microchannel heat exchanger
  1. Tez No: 379540
  2. Yazar: ZEYNEP KÜÇÜKAKÇA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZAKET PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada mevcut standart boyutların dışında alüminyum bir malzeme kullanılarak boyutları farklı 2 adet çapraz akışlı mikrokanallı ısı değiştiricisi üretimi gerçekleştirildi. Isı değiştiricilerinden biri 50x50x3 mm3 boyutlarında diğeri ise 70x70x3 mm3 ikişer adet plaka ile çapraz akış düzenlemesi yapılarak imal edildi. Bu plakalardaki mikrokanalların genişliği ve yüksekliği 490 μm dir. Bu ısı değiştiricileri için uygun bir deney düzeneği kuruldu. Bu deney düzeneğinde akış ve ısı deneyleri yapıldı. Teorik modelleme Ansys V15 Fluent programında gerçekleştirilerek, sonuçlar deneysel sonuçlar ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study two cross flow microhannel heat exchangers were manufactured out of standart sizes using aluminum material. The plate dimensions of heat exchangers were 50x50x3mm3 that composed of two plates in cross flow arrangement. Other heat exchanger's plate dimensions are 70x70x3 mm3. All evaluated geometries presented microchannels with, 490 μm width and 490 μm depth. An appropriate experimental facility was established and flow and heat experiments were performed. With the help of ANSYS Fluent V15 Computer Program (using for computational fluid dynamics), characteristics of flow in microchannels have been analysed and experimental results have compared to with CFD results.