G18NiMoCr3-6 çeliğinin mikro yapı ve mekanik özelliklerine farklı ısıl işlem koşullarının etkisinin incelenmesi
The effect of different heat treatment conditions to microstructure and mechanical properties of G18NiMoCr3-6 steel
- Tez No: 379551
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN CAN KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çelik dökümlerin ısıl işlemleri hakkında günümüz literatür bilgileri ele alındığında kenar bölgelerin tane yapılarındaki farklılıklar sebebiyle merkez bölgelere nazaran daha mukavemetli olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada EN10340 standardında belirtilmiş olan G18NiMoCr3-6 kalitedeki malzeme ile dökülen 150 mm et kalınlığındaki numunelerin, sabit sertleştirme sıcaklığında soğutma ortamları ve temper sıcaklıkları değiştirilerek tüm bu değişkenlerin kenar ve orta bölgedeki malzeme yapısına ve malzeme mukavemetine doğrudan etkileri incelenmiştir. Böylece tasarım aşamasında, tasarım mühendislerine kenar ve orta bölgelerin mukavemetleri açısından yardımcı olabilecek nümerik bilgiler elde etmeyi ve istenen standart değerleri sağlayabilecek optimum çalışma koşullarını belirlemeyi hedefliyoruz.
Özet (Çeviri)
According to today's literature informations about heat treatment of steel castings, it is known that edge areas are more strenght than center area due to differences in grain structure. In this study, the direct and total effect of different quenching medium and tempering temperature to material structure and strength in edge and centre areas at stable hardening temperature was examined by using 150 mm wall thickness samples which were cast G18NiMoCr3-6 material according to EN 10340 standard. Thus, at the design stage we aim to achieve numerical information which can help to design engineers in terms of strength of the edge and centre areas and determine working conditions which can provide the required standart values.