Small functional groups presented on peptide nanofibers for determining fate of rat mesenchymal stem cells
Peptit nanofiberler üzerinde sunulan küçük fonksiyonel grupların rat mezenkimal kök hücreleri kaderinin belirlenmesi için kullanılması
  1. Tez No: 379579
  2. Yazar: ÖNCAY YAŞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BEGÜM TEKİNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Moleküler Tıp, Biotechnology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Glikozaminoglikanlar çeşitli biyolojik olaylarda ve zarar görmüş dokuların yenilenmesinde önemli roller oynayan negatif yüklü, dallanmamış polisakkaritlerdir. Diğer doğal hücre dışı matris elemanları gibi, glikozaminoglikanlar ve proteoglikanlar da dokunun tipine göre yerel konsantrasyon ve kimyasal kompozisyon olarak dikkate değer değişiklikler göstermektedirler. Kemik, kıkırdak ve yağ olmak üzere çeşitli bağ dokularda yer alırlar ve negatif yüklerinden dolayı güçlü su tutma özellikleri vardır. Sülfatlanma dereceleri ve motifleri glikozaminoglikanların mekanik özelliklerini etkileyip, viskoelastik ve fizyolojik fonksiyonlarını önemli derecede değiştirmektedir. Glikozaminoglikanların sülfatlanma motiflerindeki farklılıklar birincil olarak hücre dışı matris modelleme yöntemlerinden kaynaklanmaktadır. Hücre dışı matrisi organize edebilme özelliklerinden dolayı, glikozaminoglikanlar doku mühendisliği ve doku yenilenmesi uygulamalarında kullanılabilecek yeni biyoaktif malzemelerin geliştirilmesinde umut vaat eden biyomakromoleküllerdir. Bu çalışmada, nanoipliksi yapıda ve farklı derecelerde kimyasal gruplar içeren ağlar geliştirebilmek adına peptit amfifil molekülleri karboksilat ve sülfonat gruplarıyla fonksiyonlandırılmış, ve elde edilen farklı derecelerde kimyasal gruplar içeren nanoipliksi iskelelerin rat mezenkimal kök hücrelerinde hücre farklılaşmasına olan etkileri araştırılmıştır. Yüksek sülfonat/ glikoz oranının yağ doku farklılaşmasıyla, yüksek karboksilat/glikoz oranının ise kıkırdak doku farklılaşmasıyla bağlantılı olduğu rat mezenşim kök hücrelerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Glycosaminoglycans (GAGs) are negatively-charged, unbranched polysaccharides that play important roles in various biological processes and are vital for the regeneration of damaged tissues. Like other natural extracellular matrix components, glycosaminoglycans and proteoglycans show considerable variation in local concentration and chemical composition depending on tissue type. They are found in various connective tissues, including bone, cartilage and fat, and display strong water-binding capacity due to their negative charges. Mechanical characters of GAGs are heavily influenced by the degree and pattern of sulfation, which may greatly alter their viscoelasticity and physiological functions. Variations in GAG sulfation patterns are created principally through extracellular matrix modeling. Due to their extracellular matrix-organizing abilities, glycosaminoglycans are promising biomacromolecules for the design of new bioactive materials for tissue engineering and tissue reconstruction applications. In this study, we functionalized peptide amphiphile molecules with carboxylate and sulfonate groups to develop nanofibrous networks displaying a range of chemical patterns, and evaluated the effect of the chemical groups over the differentiation fate of rat mesenchymal stem cells. We demonstrate that higher sulfonate-to-glucose ratios are associated with adipogenesis, while higher carboxylate-to-glucose ratios resulted in chondrogenic and osteogenic differentiation of the rat mesenchymal stem cells.