Türkiye denizlerindeki Cladophora Kützing (Chlorophyta) üyelerinin sistematik karakterizasyonu
Systematic characterization of members of Cladophora Kützing (Chlorophyta) in Turkey sea
  1. Tez No: 379587
  2. Yazar: MELİKE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ERDUĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Türkiye denizlerinde yayılış gösteren Cladophora Kützing genusuna ait 23 taksonun morfolojik bilgileri, tayin anahtarı, ekolojik özellikleri ve fotoğrafları verilerek sistematik durumları çalışılmıştır. Klasik taksonomide kullanılan karakteristik özellikler bir düzen içinde verilmiştir. Örneklerin teşhisinde kullanılan 19 karakter ile birlikte ayrıntılı bir tayin anahtarı verilmiştir. Kloroplast şekli, dallanma açısı ve eklem yapıları, apikal hücrelerin, son dalların ve ana eksenin çapı, dal sonundaki eğrilikler, renk gibi özellikler fotoğraflarla da desteklenerek sunulmuştur. Örnekler araziden toplanmış ve kişisel herbaryumdaki alglerden oluşmaktadır. Taksonlara ait tayin anahtarı taksonların karakteristik özellikleri karşılaştırılarak hazırlanmıştır. Çalışmanın amacı Türkiye'de bulunan Cladophora taksonlarına ait yapılacak araştırmalar için görsel ve etkin bir kaynak olarak kullanılabilir olmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, in Turkey sea, systematic position of 23 taxa belonging to Cladophora Kützing studied by giving morphological information, identification key, ecological characteristics and photos. The characteristics are listed in the order used in the diagnosis of the example. Features like chloroplast shape, branching angle, adding structure, apical cell, last branch, axis diameter, curvature at the end of the branches, color were presented, supporting by photographs. Samples collected from the land and consist of algae in personal herbarium. Identification key belonging the taxa is prepared by comparing the characteristics of taxa. End of the study characteristic structures used in taxonomy determined. Purpose of study provide to be usable as a visual and active resource for research to be done belonging Cladophora taxa in Turkey.