Çanakkale ili Aphidoidea (yaprak bitleri) üstfamilyası üzerine faunistik çalışmalar
Faunistic studies on Aphidoidea (Aphids) superfamily in the province of Çanakkale
  1. Tez No: 379588
  2. Yazar: ŞAHİN KÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çanakkale ilinde 2013-2014 yılları arasında yürütülen bu çalışmada Aphidoidea (Yaprak bitleri) üstfamilyasında bulunan Aphididae familyasına ait Anoeciinae, Aphidinae ve Chaitophorinae altfamilyaları olmak üzere toplam 3 altfamilyadan afit türleri belirlenmiştir. Bu altfamilyalara bağlı 4 tribus içerisinde bulunan 11 cinse ait toplam 18 tür tarım ve tarım dışı alanlarda bulunan bitkilerden tespit edilmiş olup bunların 17 adedi tür ve 1 adedi alttür düzeyinde olmak üzere kesin tanıları yapılmıştır. Bölgede daha önce afit türlerini belirlemeye yönelik bir çalışma yapılmadığı için bu türlerin hepsi Çanakkale ili için ilk kayıt niteliğindedir. Çalışmada en yaygın olarak tespit edilen tür Aphis (Aphis) fabae Scopoli 1763 olarak belirlenmiştir. Bunu sırasıyla Aphis (Aphis) craccivora Koch 1854, Aphis (Aphis) gossypii Glover 1877, Hyalopterus pruni (Geoffroy 1762) ve Hyperomyzus (Hyperomyzus) lactucae (Linnaeus 1758) izlemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the province of Çanakkale in Turkey during 2013-2014. Totaly 18 aphid species (17 species and 1 subspecies) were determined belonging to 3 subfamily (Anoeciinae, Aphidinae and Chaitophorinae) and 11 genus. In earlier years, Aphidofauna studies has not been in Çanakkale. Therefore, all of these aphid species are considered as new records for province of Çanakkale. Aphis (Aphis) fabae Scopoli 1763, Aphis (Aphis) craccivora Koch 1854, Aphis (Aphis) gossypii Glover 1877, Hyalopterus pruni (Geoffroy 1762) ve Hyperomyzus (Hyperomyzus) lactucae (Linnaeus 1758) were found to be the most common and widely distributed species.