A new metric for adaptive routing in mobile ad hoc networks
Hareketli tasarsız ağlarda adaptif yönlendirme için yeni bir metrik
- Tez No: 379655
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEVİL ŞEN AKAGÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tasarsız a˘glar kendinden yapılı, hareketli d¨u˘g¨umler ile telsiz ba˘glantıların bir araya gelmesi ile olus¸an a˘glardır. Bu a˘glar ¨onceden kurulmus¸, sabit bir alt yapıya sahip de˘gillerdir. Bu ¨ozellikleri, onları birc¸ok uygulama ic¸in c¸ekici kılmıs¸tır. Askeri uygulamalar, sabit yapının kurulmasının olanaksız oldu˘gu afet (sel, deprem, vb.) kurtarma operasyonları ilk akla gelen ¨orneklerdir. Bu a˘glarda en ¨onemli problemlerden biri, bu a˘gların dinamik yapısına uygun adaptif, d¨us¸ ¨uk maliyetli ve ¨olc¸eklendirilebilir y¨onlendirme protokollerinin tasarlandırmasıdır. Bu tezde, haraketlilikten kaynaklı de˘gis¸iklikleri yansıtmak ic¸in“hop change metric”isimli yeni bir metrik ¨onerilmis¸tir. Bu metrik, y¨onlendirme tablosundaki hedef d¨ug¨umlere olan uzaklıklardaki de˘gis¸imi g¨ostermektedir. Bu metrik, iki pop¨uler y¨onlendirme protokol¨u ¨uzerinde test edilmis¸tir. Bu protokollerden birisi, en c¸ok kullanılan reaktif y¨onlendirme protokol¨u AODV'dir (Ad hoc On-Demand Distance Vector Routing). AODV“hop change metric”kullanarak, en sabit ve kararlı yolu sec¸meyi amac¸lamaktadır. Bu yaklas¸ım LA-AODV (Lightweight Adaptive AODV) olarak adlanmıs¸tır. Benzetim sonuc¸larına g¨ore, LA-AODV yaklas¸ımı orijinal AODV protokol¨unden daha iyi bir performans sergilemektedir. ˙Ikinci as¸amada, bahsedilen metrik bir proaktif y¨onlendirme protokol¨u (DSDV) ¨uzerine uygulanmıs¸tır. Bu yaklas¸ımda tanıtılan metri˘ge dayalı bir es¸ik de˘geri tanımlanarak, bu yaklas¸ım, periyodik g¨uncellemenin zamanı belirlenmektedir. Bu yaklas¸ım LA-DSDV (Lightweight Adaptive DSDV) olarak adlanmıs¸tır, de˘gis¸im ve haraketlilik c¸ok oldu˘gu anda periyodik g¨uncelleme is¸lemini tetikleyerek a˘gın performansını y¨ukseltmektedir. Benzetimde LA-DSDV yaklas¸ımı, orijinal DSDV (Destination-Sequenced Distance Vector Routing) protokol¨u ve ns-DSDV protokol¨u ile kars¸ılas¸tırılmıs¸tır. Sonuc¸lar, LA-DSDV'nin paket teslim oranı ve paket d¨us¸me oranını, uc¸tan uca gecikmeyi arttırarak gelis¸tirdig˘ini go¨stermektedir. O¨ nerilen metrig˘in, a˘gdaki de˘gis¸ikleri belirlemede bir potansiyeli oldu˘gu ve hem proaktif, hem de reaktif y¨onlendirme protokollerine uygunlu˘gu g¨osterilmis¸tir.
Özet (Çeviri)
Mobile Ad-Hoc networks (MANETs) have become very popular for military applications, disaster recovery operations in which the fixed network infrastructure might not be available due to wars, natural disasters, and the like. One of the main research challenges in mobile ad hoc networks is designing adaptive, scalable and low-cost routing protocols for these highly dynamic environments. In this thesis, we propose a new metric called hop change metric in order to represent the changes in the network topology due to mobility. Hop change metric represents the changes in the number of hops in the routing table. It is believed that the change in the hop count is a good representative of the mobility. The high number of change in the hop count can be a sign of high mobility. This metric is implemented in two popular and main routing protocols. Hop change metric is firstly employed to the most popular reactive protocol AODV (Ad hoc On-Demand Distance Vector Routing). This approach called LA-AODV (Lightweight Adaptive AODV). The the main goal of LA-AODV is selecting a route with a low degree of mobility. LA-AODV uses the hop change metric for selecting better routes among valid route reply packets. Due to reflecting the change in the network, hop change metric helps to select a stable route to the destination. The results show that, LAAODV enhanced performance in all performance metrics. There are significant improvement on original AODV from the point of packet delivery ratio, end-to-end delay, network overhead and dropping rate. Secondly, we focus on the proactive protocols, especially DSDV (Destination-Sequenced Distance Vector Routing) protocol and aim to adapt periodic update time in this protocol. We determine a threshold value based on this metric in order to decide the full update time dynamically and cost effectively. The proposed approach called LADSDV (Lightweight Adaptive DSDV) is compared with the original DSDV and ns-DSDV. Simulation results show that our threshold-based approach improves the packet delivery ratio and the packet drop rate significantly with a reasonable increase in the end-to-end delay. Hop change metric represents a clear potential in order to represent changes in both proactive and reactive routing protocols.