Fotovoltaik uygulamalar için yumuşak anahtarlamalı tam köprü seri rezonant evirici tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of soft-switched full bridge series resonant inverter for photovoltaic applications
  1. Tez No: 379654
  2. Yazar: AHMETCAN URALCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde fotovoltaik uygulamalarda kullanılmak üzere yüksek frekans transformatörlü, tek fazlı bir mikroevirici tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan devre yumuşak anahtarlamalı tam köprü evirici topolojisindedir. Yumuşak anahtarlama seri rezonans yöntemi ile yapılmıştır. Devre tam köprü anahtarları, seri rezonans elemanları, orta uçlu yüksek frekans transformatörü, doğrultucu diyot köprü ve düşük frekans şebeke bağlantı anahtarlarından oluşmaktadır. AA çıkış akımının üretilmesi işlemi tam köprü anahtarlarının değişken frekansta anahtarlanması ile sağlanmaktadır. Anahtarlar rezonans akımının sıfır olduğu anlarda iletime alınıp çıkarılarak sıfır akım anahtarlama sağlanmaktadır. Tezde eviricinin teorik incelemesi ve bilgisayar benzetimi yapılmıştır. Tasarlanan eviriciden 250W gücünde bir laboratuar prototipi üretilerek deneysel sonuçlar teorik sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Tasarlanan evirici devresinin kontrolü için bir sayısal mikro denetleyici kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis a single phase photovoltaic microinverter with a high frequency transformer is designed and implemented. Designed circuit topology is a series resonant full bridge inverter. The designed circuit consists of full bridge switches, a series resonant network, a center-tapped high frequency transformer, rectifier diodes, and low frequency grid connection switches. AC output current magnitude is controlled by changing the switching frequency of full bridge switches. Transistors are switched while the resonant current is crossing zero. In the thesis, first theoretical investigations and computer simulations of the series resonant full bridge inverter topology are carried out. Then, a 250W prototype board is developed to compare the experimental results with the theoretical ones. A microcontroller is used in the control of the microinverter circuit.