Kuraklık stresinin bazı ağaç türlerinde çimlenme yüzdeleri üzerine etkisi
The effect of drought stress on the germination percentages in some tree species
  1. Tez No: 379668
  2. Yazar: NUR KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Özellikle kurak mıntıkalarda yapılan park ve bahçe düzenlemelerinde kuraklığa dayanıklı bitki türlerinin kullanılması hem bakım ve sulama masraflarını azaltmakta hem de bitkilerin tutma ve hayatını devam ettirme başarısını artırmaktadır. Bu çalışmada Kastamonu'da park ve bahçe düzenlemelerinde kullanılan bazı bitki türlerinin kuraklık stresine toleransları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla -2, -4, -6 ve -8 Bar su stresi altında çimlenme denemeleri yapılmış ve peyzaj uygulamalarında sıkça kullanılan türlerden Cupressus sempervirens L., Ailanthus altissima (Mill.) Swingle, Pyracantha coccinea Roem., Thuja orientalis, Pinus sylvestris L., Sophora japonica, Cedrus libani A. Rich., Acer pseudoplatanus L., Pinus brutia Ten. ve Pinus nigra Arnold. ssp. pallasiana (Lamb.) Holmboe olmak üzere 10 türün tohumlarının farklı su stresi seviyelerinde çimlenme yüzdeleri değerlendirilmiştir. Su streslerinin oluşturulmasında PEG 6000 çözeltisi kullanılmış, tohumlar çimlenme dolabında 35 gün süre ile 25 °C sabit sıcaklıkta çimlendirmeye tabi tutulmuştur. Çalışma sonucunda farklı su stresi düzeylerinde çimlenmenin kontrol grubuna göre hangi oranda düştüğü hesaplanmış, böylece artan su stresinden en az etkilenen türler tespit edilmiştir. Çalışma sonuçları artan su stresinin, çalışılan bütün türlerde çimlenme yüzdesini azalttığını ortaya koymaktadır. En yüksek su stresi seviyesi olan -8 Bar su stresi seviyesinde en yüksek oransal çimlenme değerleri Pinus nigra Arnold. ssp. pallasiana (Lamb.) Holmboe (%64,8) ve Pinus brutia Ten. (%46,5)'da elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Especially the use of drought - resistant plant species reduce maintenance and irrigation costs as well as plants increase the retention and success to continue its life in arid landscape. In this study used some plant species have been studied to determine their tolerance to drought stress in gardens and parks in Kastamonu. For this purpose conducted -2, -4, -6 and -8 Bar water stress under the germination trials. Landscaping applications commonly used some species such as Cupressus sempervirens L., Ailanthus altissima (Mill.) Swingle, Pyracantha coccinea Roem, Thuja orientalis, Pinus sylvestris L., Sophora japonica, Cedrus libani A. Rich., Acer pseudoplatanus L., Pinus brutia Ten. and Pinus nigra Arnold. ssp. pallasiana (Lamb.) Holmboe. Their seeds were evaluated different levels of water stress in the germination percentage. PEG 6000 solution was used in the formulation of water stress. The seeds were exposed to constant temperature of 25 ° C for a period of 35 days at germination cabinet. As a result this experiment calculated of germination in different water stress levels what percentage has fallen, so the least affected by increased water stress were studied to determine the species. Also results showed increased water stress, reduce the percentage of germination in all species. The highest level of water stress - 8 Bar, which was also obtained stress level proportional germination values Pinus nigra Arnold. ssp. pallasiana (Lamb.) Holmboe (64.8%) and Pinus brutia Ten. (46.5%).