Eğitim fakültesi fen bilgisi öğretmen adaylarının 'enerji kaynakları ve çevreye etkileri' konusundaki bilgi düzeylerinin araştırılması
Faculty of education science teacher candidates 'energy resources and environmental effects' investigation of knowledge levels
- Tez No: 379669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, eğitim fakültesi fen bilgisi öğretmen adaylarının enerji kaynakları ve çevreye etkileri konularında bilgi düzeylerinin araştırılması amaçlanmıştır. Fen ve Teknoloji öğretiminin amacı; bireye çevreyi tanıma, sevme, koruma, iyileştirme ve değişen çevre koşullarına uyum sağlama bilincini kazandırmaktır. Buna göre öğretmen adaylarının bu konular hakkındaki bilgi düzeyleri ve konulara verdikleri önemin seviyesinin belirlenmesi amacıyla başarı testi uygulanmıştır. Araştırma örneklemini 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Türkiye'deki 3 üniversitede öğrenim gören 497 fen bilgisi öğretmen adayları oluşturmaktadır. Fen Bilgisi Öğretmen Adaylarının enerji kaynakları ve çevreye etkileri konusu ile ilgili bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla yapılan araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Alınan sonuçlardan; üniversitelerin başarı sırasının öğretmen adaylarının çevre konusundaki bilgi düzeylerini etkilediği görülmüştür. Enerji kaynakları alt boyutunda erkek öğrencilerin bilgi düzeylerinin kız öğrencilerin bilgi düzeylerinden yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Gelir düzeyinin artmasıyla enerji ve enerji kaynakları kavramlarıyla ilgili bilgi düzeylerinin arttığı sonucuna varılmıştır. Ailedeki bireylerin eğitim seviyelerinin yüksek olması ve ailenin refah düzeyinin artması ile bilgi düzeyleri doğru orantılı olarak artmıştır. İyi liselerde eğitim alan mezunların bilgi düzeyleri diğer liselerden mezun olanların bilgi düzeylerine göre daha yüksek bulunmuştur. Ortaöğretim fen başarısı iyi olan adayların bilgi düzeyleri diğer adayların bilgi düzeylerinden yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, faculty of education of science teachers in the fields of energy resources and the environmental impact is to investigate the level of knowledge. The purpose of science and technology education; individual environmental recognition, like, protection, improvement and adaptation to changing environmental conditions is to bring awareness. Accordingly, prospective teachers' level of knowledge on these issues and the importance given to the subject in order to determine the level of achievement test was administered. The study sample in the 2012-2013 academic year studying at universities in Turkey 3 consisted of 497 science teachers. Science Teachers' energy sources and environmental impacts in order to determine the level of knowledge on the subject of research was used in the screening model. From the results obtained; as the success of the university's student teachers' knowledge about the environment has been shown to affect the levels. Energy resources sub-dimension of the level of knowledge of male students was higher than the level of knowledge of female students has concluded that. With the increase in the level of income related to the concepts of energy and energy sources concluded that the level of knowledge has increased. Higher levels of education of family members and the family's prosperity is directly proportional with the increase in the level of knowledge has increased. Good knowledge of high school graduates in the field of education of the graduates of other high schools were higher than the level of knowledge. Secondary candidates with a good knowledge of science achievement levels are higher than other candidates' knowledge level was observed.