Kesme kaybı ve stok maliyetlerinin optimizasyonuna yönelik bir model önerisi
A proposal for a model optimizing stock costs through reduced trim losses
  1. Tez No: 379725
  2. Yazar: FATMA SERAB ONURSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN FIĞLALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Malzeme kesim problemlerinde genellikle ana malzeme boyutunun bilindiği varsayılarak küçük parçaların büyük parçalardan en küçük fireyle nasıl kesileceği üzerinde durulmuş ya da bu malzemenin en etkin nasıl kesilebileceği araştırılmış buna karşılık büyük parçaların nasıl etkin elde edilebileceği, ana malzemenin hangi ebatlarda temin edilmesi gerektiği üzerinde neredeyse hiç çalışılmamıştır. Oysa probleme baştan başlayarak öncelikle en uygun ebatlardaki ana malzemeyi belirleyip sonra diğer adımlara geçilmesi israfı önleme ve maliyetleri düşürme adına oldukça önem taşımaktadır. Kağıt karton ambalaj sektörü üreticilerinin temel isteği bobin enlerini doğru belirleyerek fireyi en küçükleyecek eni olan bobinden tabakaların kesilmesi, kesme firesinin optimize edilmesidir. Depoda her enden bir bobin bulundurulması kesme kaybını sıfırlayacaktır ancak bu kadar çok çeşidin depoda tutulması envanteri ve dolayısıyla elde bulundurma maliyetlerini arttıracaktır. Bu çalışmada fireyi en küçüklerken bir yandan da bobin çeşitliliğini en küçükleyecek işletmelere tasarruf sağlatacak modelin geliştirilebilmesi amaçlanmıştır. Bu modelin malzeme planlama ve kontrolü ile aylık sipariş çeşit ve miktarını düzenleyebilmek, depoyu etkin kullanabilmek, başarılı bir stok yönetimi ile stok miktarını optimum düzeye çekmek ve maliyetleri minimize etmek gibi faydalar sağlaması beklenmektedir. Böylelikle çalışmanın hem işletmeye hem de ülke ekonomisine çok büyük kazanımlar sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
On issues about trimming material, it has generally been presupposed that the size of the raw material will be a known quantity. Either how to have least waste in the form of unusable small material has been studied or how to cut the material most effectively has been focused on. However, almost no research has looked into how to obtain the raw material most effectively in the most efficient sizes. However, starting the issue from its beginning and determining the most efficient sizes for the raw material and then going onto the other stages has an importance in preventing waste and lowering costs. Paper and cardboard manufacturers need to know the suitable spool widths so that they can cut the layers out of the most efficient spool width thereby reducing and then optimizing wastage. Keeping all sizes in the depot will give zero wastage but the inventory will be larger and the inventory costs will increase. The purpose of this study is to develop a model which will keep wastage low while helping businesses who will keep spool widths lowest gain most. This model is further expected to provide benefits such as regulating the assortment and quantity of monthly orders through materials planning and control, using the depot most effectively, keeping an optimal amount of stock through successful depot management and minimizing costs. Hence, it is predicted that the study will bring important earning both to the manufacturer and to the country.