Üç boyutlu stok kesme probleminin matematiksel programlama teknikleri ile optimizasyonu ve sünger endüstrisinde bir uygulama
Three-dimensional cutting stock problem optimization in using mathematical programming techniques and an application in foam industry
  1. Tez No: 625675
  2. Yazar: AYŞE KÜTAHNECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE ÖZBAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Malzeme kesme ve istifleme ya da fire kaybı olarak adlandırılan problemler, üretimde sık rastlanılan kaynak kullanımı sorunlarından biridir. Bu sorun doğrultusunda siparişleri karşılamak üzere kesilecek stok malzemelerinin seçilmesi ve bu malzemeler için en uygun kesim planlarının belirlenmesi problemi ortaya çıkmaktadır. Literatürde bu problem“stok kesme problemi”olarak adlandırılmaktadır. Boyut, sipariş parçasının şekli, ana malzemenin özellikleri, kesme yöntemi, kesme planlarının oluşturulması, uygulama yeri, benimsenen amaçlar gibi farklı durumlar göz önüne alındığında bu tür problemler çok çeşitlilik göstermektedir. Kombinatorik en iyileme problemleri sınıfında yer alan iki boyutlu malzeme kesme problemleri, düzlemsel şekilli malzemelerin olduğu problemlerdir. Metal levha, dikdörtgen şekilli plaka, kumaş, cam, mobilya suntası, çelik saç benzeri stok malzemelerin daha küçük alanlı parçalara kesilmesi ya da paletlere yükleme yapılması, elektronikte baskılı devre kartlarının tasarlanması iki boyutlu problemlere örnek verilebilir. Üç boyutlu kesme problemlerine yönelik çalışmaların tamamına yakını ise ulaşım sektöründe yükleme problemi ile ilgilidir. Sünger endüstrisi hammadde olarak tamamen yurtdışına bağlı üretim yapmaktadır. Hammadde tedariki sektördeki krizler göz ardı edildiğinde 2-3 aya kadar çıkabilmektedir ve oldukça pahalıdır. Bu sebeple üretiminin gereği olan fire minimizasyonu oldukça önemlidir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci kısımda kesme ve yerleştirme problemlerinin genel yapısından bahsedilmiştir. İkinci kısımda literatür araştırmasından bahsedilmiştir. Üçüncü kısımda ise pratik uygulamanın yapıldığı sünger endüstrisi hakkında bilgi verilmiş ve doğrusal programlama ile bu endüstride karşılaşılan bir problem çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
Resource use or loss of material is the one of the most common problems in cutting and stacking material in industry due to the this problem selecting stock material and suatiable cutting plans problem arises in accordance with orders. In the literature, this problem“cutting stock problem”is called. Size, form part of the order, the main properties of the material, the cutting method, cutting plans, the creation, implementation location, given the different situations, with espoused purposes such vary greatly problems. Metal plate, rectangular plate, cloth, glass, furniture suntası, cut pieces of steel sheet-like stock material or pallet loading area to a smaller, two-dimensional problems in the design of electronics, printed circuit boards are two dimensional cutting stock problem examples. Almost all studies on the problems of three-dimensional cutting deals with the problem of the loading sector. Foam on the manufacturing industry as a raw material entirely abroad.These raw material is quaite enpensive and they can supply 2-3 months.By this reason, waste minimization is quite important in foam production. This work consists of three main parts; in the first part told ,cutting stock problem general structure.In the second part invstigation literatüre and the last part solving a real-world problem in foam factory with using matematichal model.