Kablosuz algılayıcı ağı ve KNX entegrasyonu ile ev otomasyonu
Home automation with wireless sensor networks and KNX entegration
  1. Tez No: 379732
  2. Yazar: AHMET BURAK GÖKBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN URHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kablosuz algılayıcı ağları hayatın çeĢitli alanlarında kullanılmaktadır. Bu ağlar kablolamanın mümkün olmadığı yada kötü görüntüye sebep olduğu durumlarda oldukça etkin sonuçlar sunarlar. Son dönemlerde ev/bina otomasyonu uygulamaları sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Tüm sistemin tek bir yerden izlenmesi ve kontrol edilebilmesi fikrinin cazipliği ev/bina otomasyonlarına olan talebi artırmıştır. Bu alanda KNX oldukça öneme sahiptir ve uluslararası kabul edilirliği olan önemli bir standarttır. KNX tabalı ev/bina otomasyon sistemleri ile bir odada bulunan aydınlatmanın açılıp kapanması, odanın sıcaklık seviyesinin ayarlanması yada jaluziler kontrol edilebilir. Bu tez çalışması kapsamında ev/bina otomasyonu uygulamaları için kablosuz algılayıcı ağlarının KNX standardı ile entegrasyonu gerçekleştirilmiştir. Kablosuz algılayıcı ağı tasarımında NXP firmasının düşük güç tüketimine sahip Jennic isimli modülleri kullanılmıştır. Geliştirilen sistemle yapılan testler neticesinde kablosuz algılayıcı ağının pille çalışan düğümlerinin beş yıl çalışabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wireless sensor networks have been utilized in many different area of the life. These networks provide efficient solutions when it is not possible to install cables or this installation results in bad appearance. Home/building automation systems become widespread nowadays. The idea of observing and controlling whole system by making use of a control station has increased the demand for home/building automation. KNX is very important and commonly utilized international standard in this area. It is possible to develop KNX based home/building automation systems which include On-Off, heating and curtain controls. The integration of KNX system with wireless sensor networks is investigated within the scope of this thesis for home/building automation purpose. NXP's low-power Jennic modules are employed for the implementation of wireless sensor network integration. The experiments carried out reveal that the developed system is able to work with KNX network in a seamless manner and provides more than 5 years continuous operation when powered by batteries.