E-Sense: A wireless sensor network testbed and system for monitoring inbuilding environments
E-Sense: Kapalı alanlarda ortamı gözleme amaçlı kablosuz algılayıcı ağı test alanı ve sistemi
  1. Tez No: 177175
  2. Yazar: BERK BERKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KÖRPEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kablosuz algılayıcı ağları küçük, akıllı ve pille çalışan cihazlardır ve bu cihazlar, geniş alanlara yayılabilir olup, ortamları fiziksel olçümler alarak gözleyebilirler. Kablosuz algılayıcılar rastgele bir şekilde bir alana yerleştirilirler. Bu algılayıcılar aralarında çok-sekmeli bir ağ oluştururlar ve bütün algılayıcılar baz istasyonuna doğru rota oluştururlar. Bu tezde MICA2 algılayıcılarından oluşan, ofis ve ev gibi kapalı alanları gözleme amaçlı kullanılan kablosuz algılayıcı ağı test alanı E-Sense sistemi önerilmektedir. Bu test alanı İnternetten ulaşılabilir olup algılayıcı ağına web tabanlı arabirim sağlar. Web tabanlı arabirim aracılığıyla kullanıcılar, algılayıcı ağına istek gönderebilir ve bu isteklerin cevaplarını fiziksel ölçümler de dahil olmak üzere görebilir.E-Sense sistemi ayrıca bizim tasarlayıp uygulamasını yazdığımız dağıtık ve enerjiyi dikkate alan rota protokolü içerir. Protokolün amacı enerjinin algılayıcılarda verimli ve dengeli kullanılması ve ağın ömrünü uzatmaktır. Rota protokolü çok düğümden bir düğüme doğrudur ve ağaç tabanlıdır. Her düğüm bağımsız olarak sinyal gücü değerlerine göre ağaçtaki ata düğümünü belirler. Protokol ayrıca harcanan enerjiyi daha da azaltmak için algılayıcılardaki iletim gücünü ayarlayabilir. Test alanı, uygulama ve ağ seviyelerindeki deneysel çalışmalar için de faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Wireless sensor networks consist of small, smart and battery-powered devicessuitable for widespread deployment to monitor an environment by taking physicalmeasurements. Wireless sensor nodes are deployed over an area in a randommanner. They need to self-establish a wireless multi-hop network and routingpaths from all sensor nodes to a central base station. In this thesis, we presentour E-Sense system, a wireless sensor network testbed consisting of MICA2 sensornodes which can be used to monitor an indoor environment like oce buildingsand homes. The testbed can be accessed through the Internet and provides a webbasedinterface to the sensor network. The users of the network can be locatedat any point in the Internet. Via the web based interface, the users can submitvarious types of queries to the sensor network and get the replies including thephysical measurement results.The E-Sense system also includes a distributed and energy-aware routing protocolthat we designed and implemented. The protocol aims ecient and balancedusage of energy in the sensor nodes to prolong the lifetime of the network. Therouting protocol is based on a many-to-one routing tree where each node independentlydetermines its next parent depending on the values of RSSI (ReceivedSignal Strength Indicator). The protocol can also adjust the transmit power tofurther decrease the energy spent in each sensor node. The testbed will be usefulfor experimental studies at both application and network levels.