Rüzgar ve güneş enerjisi ile enterkonnekte şebeke bağlantılı bir sistemde optimal yük dağılımının farklı algoritmalarla incelenmesi
The investigation of wind and solar interconnected grid-connected system optimal load distrubition with different algorithms
  1. Tez No: 379734
  2. Yazar: DENİZ ERSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarının tesis edilmesi ve enerji üretimi pek çok araştırmaya konu olmuştur. Fosil yakıtların giderek artan maliyeti ve giderek tükeniyor olması, dış ülkelere bağlılık, nükleer enerji santrallerinin işletim zorlukları ve çevre faktörü yenilenebilir enerji kaynaklarının değerinin her geçen gün artmasına sebebiyet vermiştir. Yenilenebilir enerji kaynağı tabanlı santrallerin kurulum aşamasında belirlenecek olan algoritmalarla bu santrallerden en yüksek derecede verim almak hedeflenmiştir. Ülkemiz coğrafi konumu itibariyle her yönüyle yenilenebilir enerji kaynaklarını içermektedir. Bu sebeple yenilenebilir enerji kaynaklarının en küçük birimini bile ziyan etmeden değerlendirmek asıl hedefimizdir. Yapmış olduğum çalışmada, şebekeye bağlı güç sisteminin en uygun maliyetle işletilebilmesi için her bir generatörün maliyet katsayıları dikkate alınarak hangi sistemin ne kadar üretim yaptığı algoritmik değerlerle belirlenmiştir. Kullanmış olduğum 5 farklı algoritmanın işlemsel yapısı sebebiyle her bir algoritmik incelemede farklı sonuçlar elde edildi. İşte bu noktada yapılması öngörülen işlem, hedeflediğimiz enerji santrali projesinin her bir algoritmayla incelenerek en ekonomik sonucu veren algoritmanın kullanılması ve en düşük üretim maliyetinin elde edilmesidir. Bu tezde optimizasyon yöntemleri olan Parçacık Sürü Optimizasyonu (PSO), Diferansiyel Gelişim Optimizasyonu (DGO), Yapay Arı Kolonisi (YAK), Benzetilmiş Tavlama Algoritması(BTA) ve son olarak ta Genetik Optimizasyon Algoritması (GOA) yöntemleri kullanılarak şebeke bağlantısı, rüzgar enerji santrali ve güneş enerjisi santrali ortak beslemesi için incelemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The establishment of renewable energy sources and energy production has been the subject of research. The increasing cost of fossil fuels and is becoming increasingly running out, dependence on foreign countries, operating difficulties and environmental factors of the nuclear power plants has caused to grow of the value of renewable energy sources day by day. The algorithm which will be determined during installation of renewable energy-based power plants aimed to get the highest degree of efficiency of these plants. Our country includes renewable energy sources in all aspects of its geographical location. This is the reason to evaluate renewable energy sources without wasting even the smallest unit is our main goal. The work I have done, for the most cost- effective production of the grid- connected power system the cost factor of each generator taking into account, which one of the system produce determined by algorithmic values. Due to operational structure that I have used 5 different algorithm, different results was optained. Here are the procedures required to do at this point, power plant objectives examining by each algorithm, using the algorithm which is given economic consiquences and obtaining the lowest production costs. In this thesis with optimization methods which are Particle Swarm Optimization (PSO), Differential Evolution Optimization (DGO), Artificial Bee Colony (ABC), Simulated Annealing Algorithm (SAA) and finally the genetic optimization algorithm (GOA)using for obtaining the lowest production costs for network connection, wind farm and solar power plant commen feed system has been conducted.