Kocaeli-Gölcük-Değirmendere bölgesi için zemin hakim frekansı-sediman kalınlığı ilişkisinin ve zemin özelliklerinin belirlenmesi
Determination a relationship between sediment thickness-resonant frequency and site characteristics for Kocaeli-Golcuk-Degirmendere area (Turkey)
- Tez No: 379735
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT FIRAT ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Mühendislik sismolojisi çalışmalarında kullanılan mikrotremor yöntemi, özellikle mikro bölgeleme çalışmalarındaki faydaları, diğer jeofizik veya jeolojik metotlara göre daha kolay ve maliyetsiz uygulanabilirliği, elde edilen sonuçların güvenilirliği yöntemi son yıllarda yaygın kılmaktadır. Veri toplanmasında gerekli titizlik ve veri işlem aşamalarında gerekli hassasiyet takip edildiği müddetçe sağlıklı zemin hakim frekans değerleri saptanabilmektedir. Bu çerçeve temel alınarak gerçekleştirilen bu çalışma, TÜBİTAK Kocaeli- Gölcük- Değirmendere beldesi kentsel afet risk yönetimine dair tehlike analizinin saptanması projesi kapsamında Kocaeli ilinin Gölcük ilçesi Değirmendere beldesinde 43 noktada tek istasyon mikrotremor ölçümleri gerçekleştirilmesi ile oluşmaktadır. Bu bağlamda belirlenen noktalarda bölge için zemin hakim frekansları ve buna bağlı parametreler saptanmıştır Bölge için yeni bir hız derinlik fonksiyonu elde edilmiştir. Bu sayede zemin hakim frekansına bağlı olarak hesaplanan yeni derinlikler üstel bir fonksiyon ile ilişkilendirilmiş ve bölge için dinamik yükler altında kent için büyük tehlike arz edebilecek sediman kalınlıklarının belirlenmesi hedeflenmiştir ve yaklaşış 800 m'ye kadar sediman kalınlıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the microtremor method that use in engineering seismology, particularly in benefits of micro-zoning. Its more practicality and its less-cost provide an advantage comparing the other geophysical and geological methods. During recording and analyzing the data carefully, the H/V ratio peak frequency provides a good and reliable estimation of the ground resonance frequency. Based on this frame, it was carried out 43 one-station tremor measurement points as a part of the TUBITAK project named“Determining the risk analysis and management of urban disaster areas of Kocaeli- Gölcük- Değirmendere town”. In this regard, it was calculated the resonance frequencies and other related parameters for the measurement points. It was obtained a velocity-depth function for the study area. Calculated resonant frequencies and iteratively obtained shear wave velocities were used to determining a best-fitting function for our empiric depth-frequency relation. By this means it was calculated up to 800 m the sediment thickness for the study area which would pose a danger to the area and crucial local site effects under dynamic load.