Nar çekirdeğinin yağının çıkartılması amacıyla farklı kurutma yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of some drying techniques to obtain the fixed oil from pomegranate seeds
  1. Tez No: 379766
  2. Yazar: AHU ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERDAR ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Nar çekirdeği posası, nar tanelerinin suyu alındıktan sonra elde kalan ve değerlendirilme potansiyeli olan bir atık üründür. Bu araştırmada ıslak nar çekirdekleri mikrodalga, atmosferik sıcak hava ile ve vakum altında sıcak hava koşullarında kurutulmuştur. Kurutulan çekirdeklerin yağı vidalı presle alınmıştır. Presleme sonucunda elde edilen kekin yağı sokslet ekstraksiyonu ile alınmıştır. Çalışma sonucunda kurutma açısından en kısa kurutma süresi vakum altında sıcak hava ile kurutmada (80 °C ve 0,2 atm) elde edilmiştir. Bunu 80 °C'de atmosferik sıcak hava ile kurutma ve 720 W mikrodalga kurutma izlemiştir. Yağ verimi %18 - 28 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
Pomegranate seeds are a valuable waste product gained after fresh juice production. In this thesis wet pomegranate seeds were dried by using hot air, vacuum and microwave drying. At first, a screw press was used to get oil from dried seeds. Then, the remaining oil in the press cake was extracted by soxhlet method. The shortest drying times were 80 °C and 0,2 atm at vacuum drying and then 80 °C at hot air drying and 720 W at microwave drying. The oil yields were ranged from 18% to 28%.