Rejectıon of trace elements ın Muğla, Salihpaşa coal usıng heavy medıum separatıon
Salihpaşa/Muğla kömüründeki eser elementlerin ağir ortam ayirma yöntemi ile temizlenmesi
  1. Tez No: 379831
  2. Yazar: ERCAN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ EMRE ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Büyük ölçüde kömür tüketimi birçok çevresel endişelerin ana kaynaklarındandır. Kömürün çevreci kullanımı için bu kaygılar mümkün olduğu ölçüde giderilmelidir. Kömür tüketimi sonucunda ortaya çıkan uçucu kül, COX, SOX, NOX gibi gazlar ve özellikle termik santrallerden yayılan arsenik, krom, civa manganez, nikel, selenyum, çinko ve kurşun gibi bazı tehlikeli eser elementler, çevreye doğrudan etkilerinin olması sebebiyle büyük problemler oluşturmaktadırlar. Salihpaşa kömüründeki eser elementlerin dağılımları ve yoğunluğa bağlı geleneksel ayırma yöntemleri ile uzaklaştırılabilme olanaklarının değerlendirilmesi bu çalışmanın temellerini oluşturmaktadır. Arsenik (As), baryum (Ba), kadmiyum (Cd), krom (Cr), bakır (Cu), cıva (Hg), mangan (Mn), molibden (Mo), nikel (Ni), kurşun (Pb), antimuan (Sb), selenyum (Se), uranyum (U), çinko (V) ve bakır (Zn) bu çalışmada incelenen eser elementlerdir. Yoğunluğa bağlı ayırma yöntemi olan yüzdürme-batırma testleri endüstriyel boyutlarda (+50 mm, -50+18 mm, -18+9.5 mm and -9.5+0.5 mm) sınıflandırılan kömür boyutlarında ve farklı ağır ortam özgül ağırlıklarında eser elementlerin uzaklaştırılabilme olanakları açısından Salihpaşa kömürüne uygulanmıştır. Nikel haricindeki bütün elementler miktarsal olarak kömür boyutundaki değişim ve ağır ortam ayırmasına bağlı olarak değişim göstermiştirler. As, Ba, Cu, Hg, Mn, Mo, Pb ve Zn kömür boyutundaki küçülmeye bağlı olarak zenginleşmiştirler, öte yandan Cd, Cr, Sb, Se, U ve V tersi yönde bir eğilim göstermiştir. Benzer şekilde, As, Ba, Cu, Hg, Mn, Mo, Pb ve Zn gibi eser elementler kül ile pozitif ilişkili ve inorganik bağlılık göstermiştirler. Bu durum, adı geçen eser elementler ile kül yapıcı mineraller arasında bir bağ olduğunun göstergesidir. Tersine olarak ise Cd, Cr, Sb, Se, U and V ise daha çok organik kısım ile ilişkili oldukları belirlenmiştir. Bir istisna olarak Nikel, ne organik ne de inorganik kısım ile anlamlı/tutarlı bir ilişki göstermiştir. Yoğunluğa bağlı ayırma birçok eser elementin kül yapıcı mineraller üzerinden uzaklaştırılmalarını sağlamıştır. As, Ba, Cu, Hg, Mn, Mo, Pb ve Zn verimli şekilde Salihpaşa kömüründen uzaklaştırılabilmelerine karşın geri kalanlar temiz kömür parçalarında zenginleşmişlerdir. Nikelin kömürdeki kararsız dağılımı temizleme işlemlerinde belli bir kısımda yoğunlaşmasını engellemişitir.
Özet (Çeviri)
Large scale coal consumption is the source of several environmental concerns. These concerns should be eliminated as much as possible to sustain eco-friendly utilization of coal. Post consumption products from coal such as fly ash, COX, SOX, NOX and particularly some hazardous trace elements (TEs) emitted from coal-fired power plants as stack gases, arsenic (As), chromium (Cr), mercury (Hg), manganese (Mn), nickel (Ni), selenium (Se), zinc (Zn) and lead (Pb) which have direct impacts on environment, are major problems. Evaluation of trace elements in Salihpaşa run-of-mine coal from Muğla, Turkey, with respect to their extents and rejections through heavy medium separation (HMS) are the backbones of the study. Studied trace elements are as following: Arsenic (As), barium (Ba), cadmium (Cd), chromium (Cr), copper (Cu), mercury (Hg), manganese (Mn), molybdenum (Mo), nickel (Ni), lead (Pb), antimony (Sb), selenium (Se), uranium (U), vanadium (V) and zinc (Zn). In this respect, sink and float tests were applied at various industrial sizes (+50 mm, -50+18 mm, -18+9.5 mm and -9.5+0.5 mm) and at different separation specific gravities fractions to evaluate the possibility of removal of trace elements. All trace elements, except Ni, revealed variation in amount with respect to coal particle size and cleaning by HMS (Heavy Medium Separation). As, Ba, Cu, Hg, Mn, Mo, Pb and Zn showed enrichment with increasing the fineness of Salihpaşa Coal, while Cd, Cr, Sb, Se, U and V were reversely related with decreasing particle size. Also, As, Ba, Cu, Hg, Mn, Mo, Pb, and Zn were positively correlated with ash and showed inorganic association. This is an indication of the linkage of the above mentioned trace elements with ash making minerals. In contrast Cd, Cr, Sb, Se, U and V were found mainly associated with organic matter in coal. Ni was found to be an exception, revealing no meaningful correlation with inorganic and/or organic matter in Salihpaşa coal. HMS could remove much of trace elements via rejection of ash making minerals in Salihpaşa Coal. As, Ba, Cu, Hg, Mn, Mo, Pb, and Zn could be removed effectively, while other TEs concentrated in the cleaner products. For HMS tests, Ni was again an exception and Ni content showed fluctuating behavior with respect to separation specific gravity rather than a tendency towards cleaned and/or reject products.