Sınırlı sınır rotasyonlarına sahip analitik fonksiyonlar
Analytic functions related to the bounded boundary rotation
- Tez No: 379853
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KAHRAMANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yalınkat fonksiyonlar teorisi, kompleks değişkenli fonksiyonların en ilginç konularından biridir. Birim dairede normalize yalınkat foksiyonların sınıfı için extremal problemleri ele alan dikkate değer birçok problem vardır. Metodların çeşitliliği bu problemleri çalışmaya yol açmıştır. Son yıllarda, yalınkat fonksiyonların harmonik dönüşümlere genelleştirilmesi dikkat çekmektedir. Ayrıca, harmonik dönüşümlerin sınırlı sınır rotasyonlarıyla ilişkileri incelenmektedir. Bu çalışmanın amacı yalınkat fonksiyonların temel özelliklerini vermek ve harmonik dönüşümlerin sınırlı sınır rotasyonları ile ilişkilerini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
The theory of univalent functions is one of the most interesting topics in complex variable. There are many remarkable theorems dealing with extremal problems for the class of normalized univalent functions on the unit disc. A variety of methods was lead to study these problems. In recent years, generalization of univalent functions to the harmonic mappings is get attract attention. Moreover, harmonic mappings related to the bounded bundary rotation is get investigation. The aim of this research is to give elemantary properties of univalent functions and to investigation of the class harmonic mappings related to the bounded boundary rotation.