Identification of novel small molecules targeting aurora B kinase
Aurora B kinazı hedef alan özgün küçük molekül inhibitorlerin saptanması
  1. Tez No: 379852
  2. Yazar: ESRA ÜNSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAN ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hücre bölünmesi birçok kontrol noktası ve geri bildirim mekanizmasıyla düzenlenen karmaşık bir süreçtir. Aurora B hücre bölünmesinde gerekli role sahip bir mitotik kontrol kinazıdır. Kromozom dizilimi ve bölünme ekseninin sentromerlere bağlanmasında görev alır. Mitoz bölünmede kromozom passenger kompleksiyle birlikte mikrotübülleri kinetokorların yakınına getirir. Kromozom passenger kompleksi Aurora B'nin fosforilasyon hedefleri olan INCENP, Borealin ve Survivin proteinlerinden oluşur. Aurora B'nin komplekse tutunabilmesi ve kinaz aktivitesi kromozom passenger kompleksi proteinleriyle, özellikle de INCENP ile olan etkileşimiyle artar. Aurora B'nin olağandışı ifadesi kromozomal instabilite ve aneuploidy ile, beraberinde de tümör oluşumuyla sonuçlanmaktadır. Keza, birçok kanser türünde Aurora B'nin aşırı ifadesi gözlemlenmektedir. Daha önceki çalışmalar göstermiştir ki Aurora B'nin inhibisyonu kanser hücrelerininde G2/M evresinde durma ya da programlı hücre ölümüne sebep olmakta ve Aurora B'yi kanser tedavisinde özgün bir tedavi hedefi haline getirmektedir. Aurora kinazlar için farklı inhibitörler bulunmaktadır ve bazı kinaz inibitörleri klinik açıdan test edilmektedir. Ancak bu inhibitörlerin tümü benzer kinaz bölgesini hedef almaktadır. Bu çalışmamızda Aurora B kinazını farklı moleküler mekanizmalar ile inhibe eden özgün potansiyel inhibtörlerin karakterizasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cell division is a complex process which is regulated by several checkpoints and feedback mechanisms. Aurora B is a mitotic checkpoint kinase having essential roles during cell division. It is involved in proper chromosome alignment and attachment of mitotic spindle to centromeres. It localizes microtubules near kinetochores during mitosis in connection with CPC (chromosome passenger complex). That complex consists of INCENP (inner centromere protein), Borealin and Survivin proteins all of which are phosphorylation targets of Aurora B. Kinase activity and complex binding of Aurora B is increased after interacting with CPC partners, especially INCENP. Abnormal expression patterns of Aurora B are shown to result in chromosome instability and aneuploidy followed by tumorigenesis. And yet, Aurora B over-expression is observed in a large number of cancers. Previous studies have revealed that inhibiton of Aurora B induced G2/M arrest or apoptosis in cancer cells making it a novel therapeutic target for cancer treatment. There are several Aurora kinase inhibitors, some of which are under clinical trial. However all of those inhibitors target kinase domain. In this study we aimed to characterize novel potential inhibitors that target Aurora B kinase via different molecular mechanisms.