New techniques to design performance improved power dividers and directional couplers using the new scattering parameter relations
Yeni saçılım parametresi ilişkilerini kullanarak performansı geliştirilmiş güç bölücüler ve yönlü bağlaçlar tasarlamak için yeni teknikler
- Tez No: 379856
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATALAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Geniş bant aralığı, iletişim uygulamalarında yüksek veri hızına olanak sağlaması, sinyal karıştırma uygulamalarında çoklu tehditleri engelleme yeteneğinin artırılması, yayılı spektrum tekniklerinde etkinliğinin yükseltilmesi gibi çeşitli avantajlarla RF uygulamalara yarar sağlamaktadır. Geniş bir bant aralığında operasyon, geniş bantlı bileşenlere ya da karmaşık çoklama teknikleriyle birlikte çoklu sayıda dar bantlı bileşenlere gereksinim duyurmaktadır. RF bileşenlerin bant genişliğini artırmak için açık yöntemler mevcuttur. örnek olarak, bir güç bölücünün bant genişliği kısım sayısının artırılmasıyla artırılabilir, bu çözüm güç kaybına ve boyut büyümesine sebep olarak tasarımcıyı bir ikileme sürmektedir. İkilemsiz çözüm sağlayan metotlar birçok uygulamada kritik öneme sahiptir. Bu metotlar yeni tasarım yaklaşımları gerektirmektedirler. Bu çalışma söz konusu metotları geliştirmeyi amaçlamakta özellikle güç bölücülerin ve yönlü bağlaçların bant genişliğini ve performanslarını artırmayı hedeflemektedir. Çeşitli güç bölücü türleri ve yönlü bağlaç yapıları için yeni saçılım parametreleri ilişkilerini araştırmış bulunuyoruz. Türetilen denklemlerin kritik kullanımları ortaya çıkmıştır. Bir denklem Wilkinson bölücüsü için optimum izolasyon devresinin tasarımında kullanılmıştır. Bazı denklemeler n-kısımlı veya nyollu güç bölücülerin tasarımında ihtiyaç duyulan optimizasyon parametrelerinin sayılarının azaltılabileceğini ortaya koymuştur. Bir başka denklem, mikroşerit bağlaçların yönlülük parametresini geniş bir bant aralığında artırmakta kullanılmı ştır. Teorik çalışmaları destekleyici deneysel sonuçlar sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Wide bandwidth provides with several benefits in RF applications such as enabling high data rates for communication applications, enhancing the multi tread avoiding capabilities of the jamming systems, improving the effectiveness of spread spectrum techniques. Operation in a wide bandwidth requires either broadband components or multiple narrow band components together with sophisticated multiplexing methods. There are several trivial methods to increase the bandwidth of the RF components. For instance the bandwidth of a power divider can be increased by increasing the number of sections which directly increases the insertion loss and circuit size, burdening a big trade off for the designer. The methods avoiding such a trade off are life savers in most of the applications. Such methods require new design approaches. This work aims to develop such methods with a special focus on improving the bandwidth and performance of the power dividers and directional couplers. We derive new scattering parameter relations and show that the relations require tricky design guidelines. S-parameter relations for a number of power divider types and directional coupler schemes are investigated. The derived equations have significant usages. One of the equations is used to design the optimal isolation network for the Wilkinson power divider. A number of equations imply a reduction in the number of the optimization parameters in the design of n-section or n-way dividers. Another equation is used to increase the directivity of microstrip directional couplers in a wide bandwidth. Experimental results are presented verifying the theoretical work.