Şişme kontrollü matriks sistemlerden asetazolamid serbestleşmesinin incelenmesi
  1. Tez No: 37987
  2. Yazar: NESRİN GÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL DORTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
83 - 6. ÖZET Bu çalışmada, Methocel K4M ve Methocel K15M kullanılarak hazırlanan şişme kontrollü matriks tabletlerden asetazolamid serbestleşmesi incelenmiştir. Çalışmalarda kullanılan asetazolamid numunesi İR ve UV spektrumları alınarak ve ITK ile incelenmiş, erime derecesi ve miktar tayinleri yapılmıştır. Çözünme hızı tayin leri USP XXII'ye göre, 100 devir/dak. hızla çalıştırılan palet sistemleriyle yapılmıştır. Dissolüsyon ortamı olarak ph=1.2, ph=5.4 ve ph=7.4 fosfat tampon çözeltileri kullanıl mıştır. Asetazolamidin bu vasatlardaki çözünürlüğü de saptanmıştır. Methocel K4M ve Methocel K15M % 10, % 15, % 20 ve % 25 konsantrasyonlar da kullanılarak matriks tabletler hazırlanmıştır. Bu tabletlerde ağırlık sapması tayini, miktar tayini ve sertlik tayinleri yapılmış, sonuçlar standartlara göre uygun bulunmuştur. Serbestleşmenin polimer viskozitesinin ve oranının artması ile azaldığı, ph'nın artması ile arttığı saptanmıştır. Tüm sindirim sistemi ph'ları açısından % 10 K4M içeren matriks sistemlerin en uygun sonuçları verdiği ve serbestleşmenin Fick kanununa uy gun bir mekanizma ile gerçekleştiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
- 84 - 7. SUMMARY In this study, the drug release from swelling controlled tablets prepared by using Methocel K4M and Methocel K^M were investigated. The asetazolamide sample used in this work was identified by IR and U.V. spectrophotometry, T.L.C. and melting point determination. The dissolution tests according to USP XXII were executed at a speed of 100 rpm using the rotating paddle system. Phosphate buffer solutions of ph=1.2, ph=5.4 and ph=7.4 were used as the dissolution media. Matrix tablets were prepared by using 10% 15%, 20% and 25% concentrations of Methocel K4M and Methocel K^M, Asetazolamide matrix tablets were tested for their drug contents, weight variations and hardnesses; the test results all met the requirements. The drug release was decreased with increasing polymer viscosity and ratio and increased with increasing ph values. Regarding the ph of the Gl tract the matrix systems containing 10% K4M gave the best results and the release mechanism was found to fit the Fick's Law.