Biyouyumlu polimer mikroküre sistemlerden ketorolak trometamin'in kontrollü salımı
Controlled release of ketorolac tromethamine from biocompatible polymer microsphere systems
  1. Tez No: 598648
  2. Yazar: SEÇİL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KONDOLOT SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada; Nonsteroid Antiinflamatuvar İlaçlar (NSAİİ) grubunda yer alıp ağrı kesici bir ilaç olan Ketorolak Trometamin'in (KT) kontrollü salımı gerçekleştirildi. Bu amaçla KT, sodyum karboksimetil selüloz (NaCMC) / polivinilpirolidon (PVP) biyouyumlu polimerleri ile kapsüllenerek mikroküreleri hazırlandı. su/yağ/su emülsiyon çapraz bağlama yöntemiyle çapraz bağlayıcı ajanı FeCI3 kullanılarak mikroküre oluşumu gerçekleştirildi. Mikrokürelerde; polimer/polimer oranı, ilaç/polimer oranı ve çapraz bağlayıcı süresi pH 7,4 değerinde KT salımı üzerine etkisi incelendi. En iyi KT salım koşulu, PVP/NaCMC oranı 1/2, ilaç/polimer oranı 1/1 ve 0,31 M FeCI3 ile 30 dk. çapraz bağlanan mikrokürelerde %81,1 olarak gerçekleştiği tespit edildi. Ayrıca mikrokürelerde denge şişme değerleri, tutuklama verimi, ilaç yükleme kapasitesi, çapraz bağlayıcı yoğunlukları tanımlandı. Çalışmanın ikinci kısmında ise en iyi orana sahip mikroküreler farklı kalınlıklarda etilselüloz (EC) matriks filmi ile kaplandı. EC kalınlığının KT salımı üzerine etkisi incelendi. Hazırlanan mikroküreler ve etilselüloz kaplı mikroküreler Fourier Transform Infrared Spektroskopi (FTIR), Diferansiyel Tarama Kalorimetri (DSC), Taramalı Elektron Mikroskopisi (SEM) ve X-Işını Kırınımı (XRD) ile karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
In this study; controlled release of Ketorolac Tromethamine (KT) which is a painkiller that is in the group of Nonsteroidal Anti-inflammatory Drugs (NSAIDs) was performed. For this purpose, microspheres were prepared by encapsulated KT with sodium carboxymethyl cellulose (NaCMC) / polyvinylpyrrolidone (PVP) biocompatible polymers. Microsphere formation was carried out by water/oil/water emulsion crosslinking method using crosslinker agent FeCI3. Polymer /polymer ratio, drug/polymer ratio and crosslinking time at pH value 7,4 were examined on KT release effect in the microspheres. The best KT release condition was found to be 81,1% for the microspheres prepared by PVP/NaCMC ratio of 1/2 (w/w), drug /polymer ratio of 1/1 (w/w) crosslinked with 0,31 M FeCI3 for 30 minutes. In addition, equilibrium swelling values, entrapment efficiency, drug loading capacity and crosslinking density were examined in the microspheres. In the second part of the study, the microspheres which had the best ratio were coated with different thickness of ethylcellulose (EC) matrix film. The effect of EC thickness on KT release was investigated. The prepared microspheres and EC coated microspheres were characterized by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Differential Scanning Calorimetry (DSC), Scanning Electron Microscopy (SEM) and X-Ray Diffraction (XRD).